fbpx

PAKIET SERCE POD KONTROLĄ KOMPLEKSOWY

Kod badania: PKSPKK
Cena badania: 368,45 PLN
Ilość badań w pakiecie: 9

Opis badania

Pakiet SERCE POD KONTROLĄ KOMPLEKSOWY zawiera w składzie badania, które obrazują ryzyko chorób układu krążenia. 

·        homocysteina – badania epidemiologiczne pokazują, że podwyższony poziom homocysteiny w osoczu wiąże się z zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Wykazano również związek homocysteiny z takimi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, jak zawał serca, udar mózgu, zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych czy postęp choroby niedokrwiennej serca. Jedną z ważniejszych przyczyn hiperhomocysteinemii – zwiększonego poziomu homocysteiny w osoczu – jest niedobór kwasu foliowego i witamin B6 i B12. Dieta bogata w kwas foliowy obniża stężenie homocysteiny we krwi, chociaż do tej pory nie wykazano korzystnego wpływu suplementacji kwasu foliowego i witaminy B na redukcję zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z dominującą chorobą naczyń, lub cukrzycą, mimo obniżenia stężenia homocysteiny. U niektórych pacjentów niedobór kwasu foliowego i zwiększony poziom homocysteiny związany jest z zaburzeniami procesu metylacji, spowodowanymi mutacją w genie MTHFR. Wiadomo również, że zwiększone stężenie homocysteiny w surowicy stwierdza się u osób palących tytoń, u chorych z nadciśnieniem tętniczym i hiperlipidemią.

·        hsCRP – CRP o wysokiej czułości, jest pomocne w oznaczeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badania pokazują, że u osób ze stężeniem hsCRP w górnym zakresie normy, ryzyko zachorowania na chorobę serca jest kilkukrotnie wyższe, niż u osób, których wynik mieści się w dolnej granicy normy.

·        Index Omega 3 – kwasy OMEGA 3 należą do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Najważniejsze są: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozopentaenowy (EPA) i kwas dokozoheksaenowy ( DHA). Nasz organizm może przyswoić każdy z tych kwasów, jednak w pełni aktywne są tylko EPA i DHA.

Kwasy OMEGA 3 odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia, chroniąc serce przed zaburzeniami rytmu, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie układu krzepnięcia, obniżając poziom trójglicerydów we krwi. Wpływają także hamująco na rozwój miażdżycy, mają łagodnie działanie obniżające ciśnienie krwi oraz zwiększają wrażliwość na insulinę.

·         glukoza  – Wszyscy wiemy, że pomiar poziomu glukozy we krwi pomaga w wykryciu cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Jednak bez regularnego badania tego parametru nie będziemy mieć również serca pod kontrolą. Dlaczego ?

Cukrzyca jest chorobą uszkadzającą naczynia krwionośne, również naczynia wieńcowe. Dlatego osoby chore na cukrzycę mają większe ryzyka chorób układu sercowo – naczyniowego i większe ryzyko zawału serca. Z drugiej strony u osób z cukrzycą często mamy do czynienia z tzw. niemymi – czyli bezobjawowymi – stanami niedokrwienia mięśnia sercowego, które są bardzo niebezpieczne. Dlatego warto regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego glikemia we krwi powinna być wykonywana:

           – co 3 lata – u osób zdrowych, po 45 r.ż.

           – co rok –u osób z grupy ryzyka cukrzycy czyli.

·        lipidogram – cholesterol całkowity, LDL, HDL, nie-HDL i trójglicerydy. Poziom cholesterolu LDL jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oraz Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego – po raz pierwszy powinniśmy wykonać badanie lipidogramu już w 20 r.ż.. Jeśli jesteśmy zdrowi badanie wystarczy powtarzać raz na pięć lat. Osoby z tzw. grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinny robić te badania co rok.

·        kwas moczowy w surowicy

Podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy jest czynnikiem ryzyka chorób serca, podobnie jak podwyższony poziom cholesterolu LDL.
Wartości pożądane dla osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, wg stanowiska ekspertów wynoszą < 5 mg/dl. Niestety w obecnych czasach mamy do czynienia z epidemią hyperurykemii, czyli podwyższonego stężenia kwasu moczowego. Takiemu stanowi sprzyja nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca oraz wysokie spożycie piwa, fruktozy czy syropu klonowego.

 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk