Badanie wykonuje

Opis badania

USG jamy brzusznej u dziecka umożliwia: 

– diagnostykę wad wrodzonych,
– ocenę i monitorowanie poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego,
– ocena narządów jamy brzusznej po urazie,
– diagnostyka nawracających się bólów jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej u osób dorosłych oceniamy narządy:

– wątrobę,
-pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe,
– układ żyły wrotnej,
– trzustkę,
– śledzionę,
– nerki,
– węzły chłonne,
– pęcherz moczowy,
– główne pnie tętnicze,
– gruczoł krokowy u mężczyzn.

USG jamy brzusznej pozwala na ocenę w kierunku ostrych stanów (np. zapalenie wyrostka robaczkowego, wgłobienie, zapalenie uchyłka Meckela) czy ocenę odźwiernika.

Koszt badania

– USG jamy brzusznej: 150zł

Badania USG dzieci - Kalisz

Badanie ultrasonograficzne to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Ultradźwięki przekazywane są przez odpowiednią głowicę do ciała pacjenta a ich częstotliwość sięga od 2 do 20 megaherców. Impuls z takiej głowicy wnika do tkanek i odbija się na granicy ośrodków i wraca z powrotem w innych czasie i o różnorakiej sile do głowicy. W ten sposób badanie to pomaga zobrazować, co dzieje się wewnątrz danej powierzchni ciała. 

Czytaj więcej

W Kids Clinic mogą wykonać Państwo, badanie USG jamy brzusznej. Ma ono na celu zobrazowanie narządów wewnętrznych. Wykonywane jest w czasie rzeczywistym a zatem ewentualne nieprawidłowości można już wykryć w trakcie badania. Obraz pojawia się na ekranie. Ocenia się stan, rozmiar, kształt i budowę pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki, nerek, wątroby, aorty brzusznej i innych naczyń znajdujących się w jamie brzusznej a także ich odległość. Przed badaniem USG zaleca się między innymi:

• wstrzymanie od posiłków na minimum 6-7 h wstecz, a także od palenia,
• osoby mające kłopoty z zaparciami powinny zażyć kapsułki pozwalające wydalić nadmiar gazów z organizmu 2-3 kapsułek po posiłku, dlatego że nagromadzone gazy w organizmie stanowią największy problem przy wykonywaniu USG jamy brzusznej,
• 1-2 h przed badaniem wypić 1 l wody,
• przyjść na badanie z uczuciem parcia na pęcherz,
• jeśli pacjent posiada kolczyk w pępku należy go zdjąć.

Badanie to wykonywane jest w pozycji leżącej. Głowicę lekarz smaruje specjalnym żelem w celu uzyskania idealnego kontaktu ze skórą i eliminacji pęcherzyków powietrza, które mogłyby utrudnić prawidłowo przeprowadzone USG jamy brzusznej. Żel ten jest nieszkodliwy i bardzo łatwo można go usunąć.

Dzięki temu badaniu lekarz specjalista może wykryć wiele przyczyn dolegliwości, które nam towarzyszą. Zaliczyć tu można zdiagnozowanie takich chorób, jak np.:

• kamica nerkowa,
• kamica pęcherzyka żółciowego,
• tętniak aorty,
• zapalenie wyrostka robaczkowego,
• wodonercza,
• powiększenie śledziony,
• torbiele czy guzy.

Wykonanie USG jamy brzusznej jest bardzo istotne w przypadku dolegliwości bólowych, powiększenia obwodu brzucha, częstych wymiotów i biegunki, problemów z oddawaniem moczu lub stolca, urazów brzucha czy jako badanie kontrolne w czasie ciąży. Pozwala ono wykryć wiele toczących się procesów chorobowych wewnątrz naszego ciała, które mogą nie dawać żadnych objawów.

USG jamy brzusznej Kalisz

Wykonanie badania ultrasonograficznego brzucha jest jednym z podstawowych działań umożliwiających ocenę narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Pozwala określić wielkość, ale też występowanie ewentualnych schorzeń – między innymi dróg żółciowych, wątroby i jelit, trzustki czy nerek. To działanie niezbędne w diagnostyce i przebiegu różnych chorób, z którymi w wielu przypadkach nie należy zwlekać. Szczegółowe USG jamy brzusznej w Kaliszu możliwe jest do przeprowadzenia w naszym centrum medycznym.

W jakich sytuacjach wykonywane jest badanie ultrasonograficzne brzucha?

W rejonie jamy brzusznej znajduje się wiele kluczowych narządów dla naszego organizmu. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą powodować wiele poważnych dolegliwości, których wczesne wykrycie pozwala wdrożyć właściwe leczenie, a niekiedy też uratować życie pacjenta. Badanie przy użyciu ultrasonografu powinno być wykonane niezwłocznie zawsze wtedy, gdy zostanie zlecone przez danego lekarza. Jednak nie są to jedyne wskazania. Tego typu diagnostyka warta jest również do przeprowadzenia w sytuacjach, kiedy wyraźnie odczuwamy dolegliwości bólowe w rejonie brzucha lub towarzyszy nam w tym obszarze dyskomfort.

Badanie ultrasonograficzne brzucha warto również wykonać w przypadku występowania długotrwałych biegunek lub zaparć, ponieważ mogą być one źródłem problemów z układem pokarmowym. Wówczas podczas badania dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na USG jelit oraz żołądka. Takie badanie wskazane jest również w sytuacji, gdy pacjent zmaga się z żółtaczką, co wskazywać może na choroby wątroby, które bywają niekiedy bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia Pacjenta.

Wyraźnym wskazaniem do wykonania USG brzucha w Kaliszu jest również doznany uraz jamy brzusznej, a także powiększenie obwodu brzucha nieznanego pochodzenia oraz uczucie napięcia czy też przewlekłe wzdęcia.

Czym wyróżnia się badanie ultrasonograficzne wykonywane w naszej placówce?

Oferowane badanie dotyczy Pacjentów dorosłych i wykonywane jest przez wykwalifikowanych i doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów. Każde tego typu działanie przeprowadzamy także z wykorzystaniem najnowocześniejszego i bardzo precyzyjnego sprzętu, który umożliwia uzyskanie precyzyjnego obrazu. To gwarancja bardzo dokładnego opisu i zauważenia nawet najdrobniejszych zmian odbiegających od prawidłowego obrazu narządów Pacjenta.

Ponadto często zdarza się, że skierowanie na badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane możliwie jak najszybciej, jednak terminy w placówkach działających w ramach współpracy z NFZ bywają odległe. W naszym centrum istnieje możliwość umówienia się na dogodny termin znacznie szybciej, co jest znacznie korzystniejsze zarówno dla diagnostyki, jak i komfortu psychicznego Pacjenta. Każdej osobie poświęcamy też dostatecznie dużo uwagi i czasu tak, by mogła ona poczuć się komfortowo, a badanie odbyło się dokładnie oraz przeprowadzone zostało z dbałością o każdy medyczny szczegół.

USG brzucha w Kaliszu prywatnie to także gwarancja bardzo korzystnej ceny, w przypadku której dokonujemy także wszelkich starań, aby była ona adekwatna do jakości i precyzji wykonanego badania oraz zastosowanych narzędzi i nowoczesnego sprzętu. Staramy się także zachować pełną dyskrecję, bezpieczeństwo i miłą obsługę, a także komfort przebywania w naszych wnętrzach.

Jak przygotować się do USG brzucha?

Badanie ultrasonograficzne brzucha nie wymaga specjalnego przygotowania. W dniu poprzedzającym badanie powinno się stosować dietę lekkostrawną i pozbawioną takich produktów jak ciemne pieczywo, surowe warzywa i owoce. Warto też przyjąć lek o działaniu przeciwwzdęciowym.

Jeżeli w dniu badania ma się ono odbyć przed południem, należy być na czczo. W przypadku, gdy USG zaplanowane jest na godziny popołudniowe, ostatni posiłek można spożyć najpóźniej 6 godzin przed nim. Nie powinno się też żuć gumy i palić tytoniu. Można natomiast pić wodę niegazowaną.

Jak przebiega USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne brzucha wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Brzuch pacjenta pokryty zostaje specjalnym żelem. Następnie lekarz przesuwa po nim specjalną głowicą, która umożliwia uzyskanie obrazu narządów na monitorze. Całość badania trwa około 15-20 minut.

Po przeprowadzeniu badania pacjent otrzymuje opis zauważonych zmian lub informacje o prawidłowości badanych struktur. Zawsze staramy się, aby USG było zabiegiem całkowicie bezbolesnym, a także bezpiecznym dla organizmu, oraz który z powodzeniem może być wykonywany zarówno u kobiet w ciąży, jak i osób starszych.

USG jamy brzusznej w Kaliszu prywatnie – rozwijamy się dla naszych Pacjentów

Potrzeby naszych Pacjentów są dla nas najważniejsze, dlatego na badanie USG brzucha zapraszamy również mieszkańców pobliskich miejscowości, takich jak:

  • Pleszew,
  • Ostrów Wielkopolski,
  • Turek,
  • Jarocin,
  • Sieradz,
  • Konin.

W razie chęci kontaktu, z przyjemnością odpowiemy szczegółowo na wszystkie Państwa pytania i umówimy dogodny termin przeprowadzenia badania. Chętnie też dołożymy wszelkich starań, aby pomóc w rozwiązaniu innych problemów natury zdrowotnej i odzyskaniu pełni zdrowia oraz dobrego samopoczucia.