Badanie wykonuje

Opis badania

USG bioder niemowląt. Nowo narodzone dzieci przechodzą wiele standardowych badań mających na celu sprawdzenie stanu zdrowia. Jednym z podstawowych jest USG bioderek, które można przeprowadzić nie tylko u niemowląt, ale nawet u noworodka, należy jednak pamiętać, aby nie robić tego wcześniej niż przed ukończeniem 3 tygodnia życia. Optymalny czas to okres pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem – wtedy też opiekunowie otrzymają skierowanie na kolejną kontrolną wizytę w momencie, gdy dziecko skończy 3 miesiące.

Koszt badania

– USG bioder niemowląt: 150 zł

Badania USG dzieci - Kalisz

Jak przebiega badanie?

Dla rodziców Istotną informacją jest zapewne fakt, że cała procedura jest zupełnie nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna, choć wiadomo, że samo przebywanie z obcymi ludźmi może powodować u maluszka dyskomfort. USG bioder niemowląt, znane również pod nazwą „preluksacja”, trwa ok. 10-15 minut i nie wymaga żadnych przygotowań. Dziecku ściąga się pieluszkę i układa je na specjalnym stole, następnie lekarz smaruje badane okolice żelem i przesuwa po tych miejscach głowicę ultrasonografu. Odbite od tkanek fale ultradźwiękowe dają na monitorze obraz, który natychmiast pozwala ocenić budowę stawów biodrowych i zauważyć nieprawidłowości.

Czytaj więcej

Dlaczego badanie preluksacyjne jest takie ważne?

USG stawów biodrowych u tak małych dzieci ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Prosta do przeprowadzenia i bezbolesna preluksacja pozwala na wczesne wykrycie wad wrodzonych oraz innych anomalii dotyczących bioder. Jeżeli nie zostaną one zauważone, w przyszłości mogą być przyczyną poważnej niepełnosprawności. Najczęściej stwierdzanym zaburzeniem u noworodków i niemowląt jest dysplazja stawu biodrowego, która odpowiednio szybko zdiagnozowana u większości dzieci nie wymaga interwencji chirurgicznej i można ją skutecznie wyleczyć. W przypadku zaniechania wykonania USG bioderek taką wadę można dostrzec zbyt późno, aby uniknąć zabiegu.

Jak często wykonywać USG bioder u niemowląt?

Nawet jeżeli wyniki pierwszej wykonanej u noworodka preluksacji są dobre, nie należy zapominać o powtórzeniu tego ważnego badania. Kolejne USG stawów biodrowych u niemowląt powinno być przeprowadzone ok. 3 miesiąca życia, a następne wtedy, gdy maluch zacznie chodzić. Pozwoli to na dostrzeżenie ewentualnych zmian w obrębie bioder, które mogą powstać w późniejszym okresie np. na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Jeżeli w rodzinie maluszka występują wady wrodzone dotyczące tej części ciała lub lekarz zaobserwuje niepokojące objawy, wtedy zaleci częstsze wizyty, dzięki którym bioderka dziecka będą na bieżąco monitorowane.

USG bioder niemowląt w Kids Clinic

Profilaktyczne USG bioderek noworodka i starszych pociech możliwe jest w Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic. Nasza placówka znajduje się w Kaliszu, łatwo tu jednak dojechać również z innych miejscowości, takich jak Pleszew, Ostrów Wielkopolski, Turek, Jarocin, Sieradz czy Konin. Wykonujemy preluksację pierwszorazową oraz zalecane przez lekarzy badania kontrolne pozwalające na odpowiednio wczesne zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości i wad bioder.