Badanie wykonuje

Opis badania

W Centrum Zdrowia Dziecka KidsClinic mogą Państwo wykonać wiele badań USG. Do jednego z najczęściej wykonywanych należy USG stawów które w centrum zdrowia KidsClinic wykonuje ortopeda Adam Kowalczyk. 

Badanie USG jest wykonywane wraz z konsultacją ortopedyczną.

Koszt badania

– USG stawów osób dorosłych: 300 zł

Badania USG dzieci - Kalisz

Staw kolanowy to jeden z najbardziej obciążonych stawów naszego ciała. Ruchy wykonywane w tym stawie to rotacja, zginanie i prostowanie. Podtrzymuje on duży mięsień – czworogłowy uda. USG stawu kolanowego jest ważne, gdyż pomaga ono w szybkim tempie zdiagnozować, co jest przyczyną bólu stawu i jaki jest jego stan po urazie. Przez wzgląd na to, że badanie jest nieszkodliwe, wykonywane w naszej przychodni tylko u osób dorosłych wraz z konsultacją ortopedyczną, przez naszego specjalistę ortopedii lek. Adama Kowalczyka.

Czytaj więcej

Najczęściej USG stawu kolanowego wykonywane jest u sportowców, którzy są szczególnie narażeni na urazy. Stosuje się je również w przypadku zapaleń bakteryjnych, uszkodzeń metabolicznych czy przy przewlekłych schorzeniach jak zwyrodnienie stawów. Przy chorobie reumatoidalnej jest lepsze niż badanie RTG, przy którym nie ma możliwości ocenianienia jaki jest stan torebki stawowej, ścięgna czy więzadeł.

Dzięki USG stawu kolanowego możliwe jest wykrycie wolnych ciał śródstawowych, wysięku w stawie, guzów i innych zmian, które występują w stawie. W zakres badanego obszaru wchodzą także torebki stawowe układ więzadłowy, łękotki, , kaletki maziowe, mięśnie, nerwy oraz tętnice i żyły podkolanowe.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plecach zginając przy tym kończynę dolną w stawie kolanowym pod kątem 30-45 stopni. W ten sposób lekarz może zbadać przednie struktury kolana. Aby wykonać badanie przedziału przyśrodkowego, pacjent jak wyżej kładzie się na plecach z nogą zgiętą i dodatkowo zrotowaną na zewnątrz. W przypadku badania bocznej strony stawu kolanowego pozycja jest podobna a różni się jedynie zrotowaniem nogi do wewnątrz. Jedynie przy badaniu tylnego odcinka stawu kolanowego pacjent leży na brzuchu z wyprostowaną kończyną dolną.

Zapraszamy zatem do rejestracji w naszej przychodni Kids Clinic na precyzyjne wykonanie badania USG stawu kolanowego. Rejestracji można dokonywać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na naszej stronie bądź telefonicznie.

Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic oferuje pacjentom szeroki zakres procedur diagnostycznych. Wykorzystujemy w ich trakcie sprzęty takie ultrasonograf. Przeprowadzamy badania USG stawu kolanowego w warunkach komercyjnych (odpłatnie). Dzięki temu potrzebujący mogą umówić się na wizytę w dogodnym dla nich terminie, a po otrzymaniu wyników – w razie potrzeby – ustalić dalszą ścieżkę działania. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Badania USG w Kaliszu

Diagnostyka ultrasonograficzna kolana stanowi jedno z pierwszych badań u osób borykających się z chorobami stawu kolanowego. Zgłaszają się na nią ludzie po różnego rodzaju kontuzjach; ponadto wśród przesłanek można wymienić dolegliwości bólowe w tym obszarze ciała. Na USG kolana warto zarejestrować się zwłaszcza w przypadkach, gdy ból doskwiera przez cały czas – zarówno podczas aktywności, jak i w stanie spoczynku. Kolejne czynniki, które powinny skłonić chorego do rejestracji wizyty w klinice, to zaczerwienienie, zasinienie albo obrzęki, krwiaki, sztywnienie oraz ograniczenie ruchomości.

Na badania tego rodzaju przyjmujemy osoby w różnym wieku, kobiety oraz mężczyzn, przedstawicieli różnych zawodów. W centrum znajdującym się w Kaliszu można umówić się na zabieg prywatnie, co oznacza brak długiego czekania na termin oraz kolejek. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy pacjent zmaga się z uszkodzeniami chrząstki stawowej albo kontuzją więzadła krzyżowego przedniego. Robimy co w naszej mocy, aby pomóc ludziom po zwichnięciach, skręceniach oraz złamaniach. Można u nas leczyć tzw. kolano skoczka, uszkodzenia łąkotki, mięśni bądź ścięgien albo więzadeł. Przyjmujemy chorych z idiopatycznym albo reumatoidalnym zapaleniem stawów kolanowych, zwyrodnieniami czy wysiękami. Wsparcie znajdą u nas również ludzie z ropniami, guzami, torbielami czy ganglionami (torbiel galaretowata). Kolejna grupa, która może odwiedzić nasze centrum, to pacjenci, u których pojawiła się przestrzeń płynowa.

Przebieg badania stawu kolanowego

Procedura z zastosowanie ultrasonografu przeprowadzona jest w klinice w ten sposób, by dokonać wszelkich starań, aby nie wywoływała ona u pacjentów żadnego dyskomfortu. Zawsze staramy się, aby USG stawów kolanowych było dla pacjentów bezpieczne, nieinwazyjne oraz bezbolesne. Chcemy, aby nie wiązało się także z niepożądanymi skutkami. Nie wymaga specjalnego przygotowania, prócz tego nie zajmuje wiele czasu. Aby usprawnić zabieg, można założyć wygodne, luźne ubranie, które pozwoli na szybkie udostępnienie kolana. Może być to np. spódnica albo krótkie spodenki, ewentualne luźne spodnie dresowe, u których łatwo podciągnąć nogawki.

Diagnostyka nie wymaga również odstawienia przyjmowanych środków farmakologicznych. Można się jej poddać o dowolnej porze. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą wyników wcześniejszych badań (np. prześwietlenia), o ile pacjent nimi dysponuje. Będą przydatne podczas ustalania diagnozy, oceny ewentualnego rozwoju zmian etc.

Oferta diagnostyki USG

Przyjmujemy prywatnie osoby zainteresowane poddaniem się u nas badaniu ultrasonograficznemu stawów kolanowych. Prócz tego wykonujemy diagnostykę innych obszarów, w tym:

 • USG stawu barkowego,
 • USG stawu skokowego,
 • USG nadgarstka,
 • USG stawu biodrowego,
 • USG stawu łokciowego,
 • USG stawów ręki,
 • USG śródstopia,
 • USG ścięgna.

Badanie przeprowadza ortopeda i konsultuje twój przypadek. Zróżnicowane usługi możemy przeprowadzać dzięki naszemu wyposażeniu, m.in. zaawansowanemu ultrasonografowi. Fakt, iż USG kolana wykonujemy prywatnie, stanowi jeden z największych atutów ośrodka. Staramy się zapewnić pacjentom najwyższy poziom usług, szybkie terminy, sprawne badania oraz dobór optymalnej metody terapii.

Ultrasonografia w Kaliszu oraz innych miastach

Oferta świadczeń z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej jest dostępna nie tylko dla mieszkańców Kalisza.

Szczególnie otwieramy się na miejscowości, takie jak:

 • Pleszew,
 • Ostrów Wielkopolski,
 • Turek,
 • Jarocin,
 • Sieradz,
 • Konin.

Umożliwiamy zgłoszenie się po pomoc do naszych specjalistów. Zaawansowana diagnostyka z użyciem aparatu USG może pozwolić na wystawienie precyzyjnej diagnozy, a następnie dobór najlepszej metody terapii. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.