Badanie wykonuje

Opis badania

Jest to badanie całkowicie  bezpieczne, gdyż nie emituje promieniowania rentgenowskiego a więc może być wykonywane wiele razy.
Przy badaniu oceniane są struktury jądra, najądrza i moszny.

Dzięki USG lekarz urolog lub androlog może wykryć:
• zmiany nowotworowe,
• torbiele,
• wodniaki jąder,
• zmiany pourazowe,
• żylaki powrózka nasiennego.

Koszt badania

– USG jąder: 150zł

Badania USG dzieci - Kalisz

Jest to badanie całkowicie bezpieczne, gdyż nie emituje promieniowania rentgenowskiego a więc może być wykonywane wiele razy. Przy badaniu oceniane są struktury jądra, najądrza i moszny. Dzięki USG lekarz urolog lub androlog może wykryć zmiany nowotworowe, torbiele, wodniaki jąder, zmiany pourazowe czy żylaki powrózka nasiennego. Pomaga również w ocenie niedorozwoju jądra, mikrozwapnień czy też wnętrostwa. Wskazaniem do badania jest ból w okolicy jąder ich powiększenie, zmniejszenie, opuchlizna, zaczerwienienie bądź uraz. Dzięki ultrasonografii istnieje możliwość nadzorowania stanu jąder i moszny w trakcie leczenia i po zabiegu. Również przy problemach związanych z bezpołodnością pomaga zobrazować przyczynę.

Czytaj więcej

Do badania nie potrzeba specjalnych przygotowań. Oczywistym jest odpowiednia higiena przed wykonaniem ultrasonografii i wygodny strój. Jeśli pacjent przyjmuje leki powinien poinformować o tym specjalistę. Gdy miał wykonywane inne badania należy je zabrać ze sobą. USG jąder jest wykonywane w pozycji leżącej. Inaczej a mianowicie w pozycji stojącej wykonywane jest badanie przy podejrzeniu pierwszego stopnia żylaków powrózka nasiennego. Jest to tzw. próba Vasalvy.

Kontrola u urologa powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Natomiast USG powinien poddać się mężczyzna raz w miesiącu. Ważne jest również samobadanie pacjenta, które może on wykonać pod prysznicem lub w kąpieli. Prościej jest wtedy wykryć mogące wystąpić nieprawidłowości.

Pacjent nie powinien wstydzić się badania USG. Należy pamiętać, że szybkie postawienie diagnozy i reakcja, czyli obranie odpowiedniej drogi leczenia mogą zniwelować problem całkowicie. Opóźnianie wizyty w niczym nie pomoże a wręcz przeciwnie może okazać się, że będzie już za późno.

Dlatego, jeśli szukają Państwo odpowiedniego specjalisty i fachowej pomocy lekarskiej zapraszamy do rejestracji na USG jąder do przychodni Kids Clinic. Rejestracji dokonujemy na stronie przez formularz zgłoszeniowy lub telefonicznie.

W Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic oferujemy chętnym dostęp do licznych świadczeń z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej. Oferta wykonywanych procedur obejmuje m.in. badania USG jąder i moszny u pacjentów dorosłych oraz dzieci. Możliwa jest rezerwacja terminu konsultacji oraz odwiedzin naszej kliniki. Mieści się ona w Kaliszu, dysponuje także aparaturą diagnostyczną oraz zabiegową. Zawsze dokonujemy wszelkich starań, aby zapewnić pacjentom profesjonalną obsługę.

Nieinwazyjne badanie jądra w Kaliszu

Proponowane przez nas usługi zaliczają się do podstawowych technik obrazowania poszczególnych elementów męskiego układu rozrodczego. Mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych, co z kolei może pozwolić wdrożyć optymalną metodę terapii. Ultrasonografia daje szansę na wczesne ustalenie źródła dolegliwości, w tym wodniaków bądź stanów zapalnych. Można dzięki niej wykryć torbiele albo żylaki powrózka nasiennego.

Umożliwiamy regularne badanie jądra oraz moszny mężczyznom, którzy przeszli operację chirurgiczną. Prócz tego diagnostyka ultrasonograficzna jest zalecana pacjentom po różnego typu urazach miejsc intymnych. Jeśli w ich strukturze albo rozmiarach pojawi się jakakolwiek zmiana, to wystarczająca przesłanka do umówienia się na spotkanie z lekarzem. Ponadto procedurę zaleca się w przypadku opuchlizny w obrębie worka mosznowego oraz podejrzenia niepłodności.

Jak przebiega USG moszny?

Sam zabieg nie powinien należeć do bolesnych, ale u niektórych mężczyzn może wywoływać dyskomfort. Niekiedy badanie sprawia, że pacjent odczuwa skrępowanie oraz zawstydzenie z powodu konieczności obnażenia krocza przed obcą osobą.

Procedura nie wymaga specjalnego przygotowania – poza zadbaniem o odpowiednią higienę przed wizytą. W trakcie badania pacjent zajmuje pozycję leżącą (układa się na plecach). Lekarz wykorzystuje pokrytą specjalnym żelem głowicę do analizy, a następnie oceny budowy nie tylko jąder, lecz również najądrzy oraz powrózka nasiennego. USG moszny może umożliwiać wykrycie oraz ustalenie dokładnej lokalizacji zmian patologicznych, a także na określenie ich wielkości oraz charakteru – czy to zmiana mieszana, płynna, czy może lita.

Gdzie można zgłosić się na USG jąder?

Nasze centrum znajduje się w doskonale skomunikowanym punkcie w Kaliszu, ale dysponujemy też oddziałami w innych miejscowościach. Pacjenci zainteresowani zgłoszeniem się na USG jąder mogą zarejestrować termin w kaliskim centrum medycznym. Serdecznie zapraszamy do rejestracji również pacjentów, mieszkających w podkaliskich miejscowościach, takich jak:

  • Pleszew,
  • Ostrów Wielkopolski,
  • Turek,
  • Jarocin,
  • Sieradz,
  • Konin.

Poddania się badaniu powinno przemyśleć się nie tylko w przypadku zauważenia niepokojących zmian w jądrach albo mosznie. To rozsądne rozwiązanie, po które warto sięgać także w ramach profilaktyki.