Badanie wykonuje

Opis badania

USG narządów szyi obejmuje tarczycę, ślinianki, węzły chłonne, patologiczne zmiany w tkankach miękkich szyi i w tkance podskórnej.

Koszt badania 

– USG szyi: 200 zł

Badania USG dzieci - Kalisz

USG węzłów chłonnych w Kids Clinic 

W Kids Clinic dysponujemy aparaturą diagnostyczno-zabiegową oraz specjalistami, którzy wykonują badania u dzieci i dorosłych. Dzięki temu nasza klinika to doskonałe miejsce leczenia dla całej rodziny. Jednymi ze stosunkowo często wykonywanych badań jest USG węzłów chłonnych – przeważnie szyjnych, pachowych, pachwinowych czy zausznych. Czasami przeprowadza się także obrazowanie struktur nadobojczykowych i podobojczykowych lub przestrzeni zaotrzewnowej.

Czytaj więcej

Kiedy należy się udać na USG węzłów chłonnych szyi?

Badania obrazowe węzłów chłonnych wykonuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy są one powiększone i bolesne, a wokół nich znajdują się jakiekolwiek zmiany skórne. Często obawy lekarzy, którzy kierują na badanie, budzi również ich nieprawidłowa konsystencja. Przeprowadzić je należy w sytuacjach, gdy węzły są nieprzesuwalne pod palcami czy nadmiernie twarde. Nierzadko powiększenie węzłów chłonnych jest naturalną sytuacją np. w czasie infekcji. Badanie obrazowe pozwala rozróżnić chwilowy stan zapalny od zmian nowotworowych czy innych patologii.

Przygotowanie do USG węzłów chłonnych pod pachami i szyi

Ultrasonografia nie wymaga od pacjentów szczególnych przygotowań. Warunkiem jest jedynie posiadanie odzieży, która umożliwia swobodny dostęp do badanej okolicy lub konieczność zdjęcia ubrania, by ją odsłonić. Usunąć należy też biżuterię. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo, chyba że wykonywane jest ono przez powłoki brzuszne. Do przeprowadzenia go nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. Można je swobodnie powtarzać, a całość procedury powinna być przyjazna dla Pacjentów – niebolesna i całkowicie nieinwazyjna – dokładamy wszelkich starań, aby tak właśnie było.

Przebieg badania ultrasonograficznego

Pacjent po stawieniu się w wybranym gabinecie we wcześniej umówionym terminie odpowiada na kilka pytań zadanych przez lekarza. Następnie proszony jest o zajęcie wygodnej pozycji na fotelu lub kozetce. Jego skóra smarowana jest specjalnym żelem. W to samo miejsce przykłada się głowicę oraz manipuluje nią tak, by uzyskać dokładny obraz. Badanie nie trwa dłużej niż 10-15 minut, a wyniki otrzymujemy od razu po nim. USG węzłów chłonnych u dziecka przebiega w taki sam sposób jak u dorosłych. Nie ma konieczności usypiania malucha i kontaktowania się z anestezjologiem przed wykonaniem go, ale wymaga ono minimalnej współpracy z lekarzem.

Kto wykonuje USG węzłów chłonnych pachwinowych w Kids Clinic?

Badania ultrasonograficzne wykonują lekarze, którzy po przeprowadzonej procedurze dokładnie omawiają jej wyniki z Pacjentem. W czasie jego trwania specjalista może ocenić echogeniczność węzłów chłonnych, ich odgraniczenie od innych tkanek miękkich czy kształt obrysów. Chociaż miastem, na którego terenie działamy, jest Kalisz, przyjeżdżają do nas pacjenci również z okolic Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego, Turka, Jarocina, Sieradza czy Konina. Na naszej stronie internetowej dostępna jest szczegółowa oferta badań możliwych do wykonania w Kids Clinic oraz numer, a także mail kontaktowy, który może pomóc w zarezerwowaniu terminów wizyt.