fbpx

Posiew moczu

Kod badania: P-MOCZ
Cena badania: 44,85 PLN
Materiał: mocz

Opis badania

Przygotowanie do pobrania moczu na posiew
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO POBRANIA MOCZU NA POSIEW?

Posiew moczu wykonuje się w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zakażenie dróg moczowych (częste oddawanie moczu, ból i pieczenie cewki moczowej). Stwierdzenie obecności bakterii w danej próbce moczu i określenie ich wrażliwości na antybiotyki pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Badanie moczu na posiew zlecane jest także w celu potwierdzenia skuteczności podjętego leczenia oraz u kobiet w ciąży.

U osoby zdrowej mocz jest fizjologicznie jałowy, natomiast cewka moczowa i okolica krocza są skolonizowane drobnoustrojami. Stąd prawidłowe pobranie moczu i dostarczenie do laboratorium odgrywają decydującą rolę w uzyskaniu wiarygodnego wyniku posiewu.

-Zaopatrz się w specjalny, jałowy (sterylny) pojemnik lub podłoże transportowo-wzrostowe (dostępne do kupienia w aptece).
-Przed pobraniem próbki moczu umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej.
-Pobierz, najlepiej pierwszy poranny mocz, po nocnym spoczynku.
-Przed pobraniem próbki moczu dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet okolice sromu, od przodu w kierunku odbytu, u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Wytrzyj się jednorazowym ręcznikiem. Umożliwia to pozbycie się bakterii, które, po dostaniu się do próbki, mogą zafałszować wynik badania.
-Do pojemnika, starając się nie dotykać ścianek wewnętrznych, oddaj mocz z tzw.”środkowego strumienia”:
pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety,
następnie oddać mocz do pojemnika (5 – 10 ml),
-końcową porcję moczu należy znów oddać do toalety.
-Zamknij szczelnie pojemnik z pobraną próbką moczu, na pojemniku napisz imię i nazwisko, datę i godzinę pobrania – nie umieszczaj informacji na pokrywce. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do wybranego Punktu Badań.
-Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce (nie zamrażaj) i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin.

Jeżeli nie jest możliwe dostarczenie moczu do laboratorium w dniu pobrania zaleca się pobrać mocz na specjalny zestaw
z podłożem transportowo-wzrostowym (Uricult, Uromedium, Uriline), postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Mocz pobrany na zestaw transportowo-wzrostowy można przechowywać w temeraturze pokojowej i dostarczyć do laboratorium
w czasie nie dłuższym niż 24 godziny od pobrania.

W przypadku kiedy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do jałowego pojemnika (np. niemowlę, pacjent obłożnie chory) mocz,
z zachowaniem zasad aspetyki opisanych w punktach 03. i 04., należy pobrać do jałowego plastikowego woreczka założonego
w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Woreczki dostępne są w aptekach.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk