Kwas moczowy w surowicy (M45)
Opis badania
Badanie wykonuje się w celu wykrycia wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi, co może stanowić objaw dny moczanowej, jak również w celu monitorowania stężenia kwasu moczowego podczas chemio – lub radioterapii. Badanie wykonuje się również w celu wykrycia wysokiego stężenia kwasu moczowego w moczu w celu rozpoznania przyczyny występowania kamieni nerkowych i monitorowania chorych z dną moczanową dla oceny ryzyka wystąpienia tych kamieni.
Podczas monitorowania przebiegu pewnych rodzajów chemioterapii lub radioterapii podczas leczenia choroby nowotworowej, w przypadku występowania bólu stawów lub innych objawów mogących wskazywać na dnę moczanową. Ponadto w sytuacji gdy występują nawracająco kamienie nerkowe lub istnieje wysokie ryzyko powstawania kamieni nerkowych.
Stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi zależy od wielkości przesączania kłębuszkowego i intensywności degradacji puryn. Kwas moczowy w płynie pozakomórkowym występuje jako sól sodowa w stężeniu bliskim stanu wysycenia, dlatego wraz ze wzrostem stężenia łatwo krystalizuje do moczanu sodowego i odkłada się w stawach lub w nerkach.