W jakim celu wykonujemy badanie
Badanie obejmuje kompleksową diagnostykę w kierunku chorób pasożytniczych:
- Glista ludzka
Czytaj więcej
choroba pasożytnicza nazywana również glistnicą. Glista ludzka obłym jasnoróżowym pasożytem. Samice osiągają nawet 40 cm długości, samce 10-32 cm. Do organizmu przedostaje się droga pokarmowa , po zjedzeniu zanieczyszczonych owoców, warzyw lub podczas kąpieli np. w jeziorze. Najczęściej na zakażenie glistą ludzką narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Samica Glisty bytująca w jelicie cienkim potrafi złożyć ok. 200 000 jaj w ciągu jednego dnia. Rozwijające się jaja poprzez ścianę jelita dostają się do krwioobiegu , a tą droga prosto do płuc, gdzie maja dostęp do tlenu. Ewoluują i z płuc przedostają się do oskrzeli , następnie kierują się w stronę krtani skąd zostają połknięte, aby trafić do jelita cienkiego. Taki obieg glisty trwa ok 14 dni, po tym czasie zaczyna się rozmnażać.
- Tasiemiec uzbrojony
Czytaj więcej
Tasiemiec to ok pięciometrowy pasożyt zaopatrzony w przyssawki i haczyki. Dostaje się do ludzkiego przewodu pokarmowego poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego w którym znajdują się jaja tego pasożyta. Tasiemiec jest obupłciowy , rozmnażając się tworzy ok 100 tysięcy jaj, które w części zostają w organizmie, a reszta wydostaje się z kałem na zewnątrz tworząc obieg zarażenia pasożytem. Larwy tasiemca bytują w mięśniach, oku, mózgu czy innych narządach.
- Lamblia Jelitowa
Czytaj więcej
Lamblia jest pasożytem najczęściej występującym w przewodzie pokarmowym człowieka- 10 % u osób dorosłych i 25-50% u dzieci. Bytuje najczęściej w dwunastnicy, w drogach żółciowych i pęcherzyku żółciowym oraz w kosmkach jelitowych. Lamblie są niewielkich rozmiarów oscylują w granicach 10–20 µm długości i 5–15 µm szerokości przy 2–4 µm grubości, jednak występują w dużych ilościach. Niektórzy pacjenci podczas wypróżnienia mogą wydalić nawet 500 milionów cyst (to pasożyty okolone otoczką dla bezpieczeństwa). Do zakażeń lamblią dochodzi w dużych skupiskach ludzi – przedszkola, szkoły, kolonie, internaty czy toalety publiczne. Pasożyty przedostają się do przewodu pokarmowego poprzez spożycie skażonej wody czy pokarmu. Lamblioza nazywana jest chorobą brudnych rak.
- Tasiemiec Nieuzbrojony
Czytaj więcej
Rozmiar tasiemnca nieuzbrojonego dochodzi nawet do 12 metrów, kształtem przypomina płaską taśmę, rozmnaża się wyłącznie w organizmie człowieka i żyje tak długo jak żyje jego żywiciel. Do zakażeń najczęściej dochodzi po zjedzeniu nieprzetworzonego wołowego mięsa. Larwy osadzają się i rozwijają w jelicie cienkim . W Polsce dochodzi co roku do ok 200 zakażeń tym pasożytem.
- Owsik Ludzki
Czytaj więcej
Owsik to biały nicień o długości 1 cm samica, samiec ok 3 mm, pasożyty bytują w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym i końcowym odcinku jelita cienkiego. Samiec po zapłodnieniu samicy obumiera, a samica przenosi się w okolice odbytu , gdzie składa 8000-1200 jaj z larwami pasożyta . Samica po 4 tygodniach ginie. Larwy po wykluciu osiągają dojrzałość po 4-8 godzin. Najczęstszymi pacjentami są dzieci z powodu mniejszej wiedzy na temat higieny w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jednak nie omija to również osob dorosłych. Zakażenie owsikami jest bardzo proste, niekoniecznie przez pokarm czy bezpośredni kontakt z chorym. Często zarazić się można poprzez ubranie, ręcznik, pościel, korzystając z jednej. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się owsicy w gospodarstwie domowym, konieczna jest dezynfekcja całego mieszkania i sterylizacja bielizny, ubrań i pościeli.
- Tasiemiec Karłowaty
Czytaj więcej
jest niewielkich rozmiarów w porównaniu z innymi tasiemczycami, miewa 35 – 40 mm. Dostaje się do organizmu żywiciela poprzez brudne ręce , nieumyte owoce i warzywa , niehigienicznie przygotowywane pokarmy. Tym typem tasiemca łatwo jest się zarazić od drugiego człowieka, przez to często panuje w gospodarstwach domowych u kilku osób. Najczęściej roznosi się w przedszkolach, internatach. Dochodzi również do autoagresji , gdyż tasiemiec karłowaty nie potrzebuje żywiciela pośredniego do obiegu cyklu życiowego. Zdarza się, ze żywicielem ostatecznym są gryzonie, a pośrednim chrząszcze, pchły i inne owady. Kontakt z takim insektem poprzez połknięcie go może spowodować wtargniecie do pasożyta do organizmu człowieka. Przeobrażenie jaja w kosmkach jelitowych następuje ok czwartej doby. Dorosła postać żyje jeszcze przez kilka tygodni. Dopiero po ok 30 dniach od zarażenia możliwe jest rozpoznanie jaj w kale.
- Bruzdogłowiec Szeroki
Czytaj więcej
dorosły osobnik dochodzi nawet do 20 metrów długości , ma główkę z podłużnymi bruzdami czepnymi, oraz szyjki z 3-4 tysiącami członów. wywołuje chorobę w postaci difylobotriozy. Bruzdogłowiec w organizmie człowieka może bytować nawet do kilkudziesięciu lat. Aby mógł rozpocząć swój cykl rozwojowy musi dostać się do wody, najczęściej z kałem żywiciela gdzie zostaje wchłonięty przez żywiciela pośredniego – oczlika , a ten zjadany jest przez ryby np. okoń czy szczupak. Człowiek zostanie nim zarażony po spożyciu takiej ryby. Larwy bruzdogłowca które dostana się do organizmu człowieka przywierają do błony śluzowej jelita i rozpoczynają okres dojrzewania, który trwa do sześciu tygodni. Dorosłe pasożyty produkują nawet kilkaset tysięcy jaj każdego dnia. Bruzdogłowiec nie jest odporny na temperaturę i sól dlatego należy ryby przed zjedzeniem nasolić i poddać obróbce termicznej.
- Węgorek Jelitowy
Czytaj więcej
Węgorek jelitowy to niewielki około 2 milimetrowy nicień , może żyć w organizmie człowieka nawet do 2 lat. Jest bardzo niebezpiecznym pasożytem. Bytuje również w organizmach zwierząt hodowlanych i domowych- krów, świń, psów kotów, a nawet żab. Zarażenie tym pasożytem jest bardzo proste. Wystarczy kontakt bezpośredni z zanieczyszczeniami. Często są to sanitariaty, czy stąpanie gołymi stopami po ziemi na której znajdują się larwy. Pasożyt przenika przez skórę do narządów. W miejscu wniknięcia powstają rany, owrzodzenia, swędzenie i opuchlizny. Obszary przedostawania się pasożyta tworzą podskórne korytarze. Niejednokrotnie zakażenie następuje poprzez wypicie zanieczyszczonej wody . Po zagłębieniu się w organizm , węgorek jelitowy migruje do do serca i płuc, a następnie do dwunastnicy oraz jelita cienkiego. Bardzo wyniszcza organizm, zwłaszcza obciążony innymi chorobami. Niezdiagnozowany i nieleczony pasożyt potrafi doprowadzić do posocznicy lub ostrej eozynofilii, które mogą doprowadzić do śmierci.
- Tasiemiec Psi – inaczej nazywany pchlim
Czytaj więcej
jest to pasożyt atakujący głównie psy, koty, lisy i inne psowate mięsożerne zwierzęta, nie omija jednak również człowieka. Zbudowany jest z małych części przypominających pestki ogórka, wysuszone przypominają małe żółtawe plamki. Jego długość dochodzi do 60 cm. Szkodnik ten jest przenoszony na zwierzęta przez pchły i wszoły. Owady te bytując na sierści swoich żywicieli pozostawiają zainfekowane odchody, które połykane podczas np. czyszczenia sierści przez stworzenie dostają się do jego przewodu pokarmowego , aby ostatecznie przyczepić się do ściany Pies wydala pasożyty i jaja w kale, „saneczkując” pozostawia je w różnych miejscach mieszkania, wydostają się z odbytu na posłanie, są na jego sierści. Zdarza się , że człowiek przypadkowo połknie wszoła lub pchłę, lub na rękach przeniesie jaja do układu pokarmowego. Osiada on w jelicie cienkim , gdzie dojrzewa i zaczyna rozmnażanie. Haczyki którymi pasożyt przyczepia się do błony jelitowej ranią ją powodując stany zapalne.
- Beztlenowe Blastocystis Hominis (choroba brudnych rąk)
Czytaj więcej
Jest to pierwotniak, który może występować w różnych postaciach- pełzakowej, granularnej, wakuolarnej, cysty. Do zarażenia tymi pierwotniakami dochodzi podczas spożycia zanieczyszczonego fekaliami pokarmu lub wody. Naukowcy oznajmili, iż częstość występowania Blastocystis w społeczeństwie w krajach rozwiniętych to ok 5–10%, 30–50% w krajach rozwijających się, a w niektórych regionach nawet do 75-80% populacji. Co udowadnia, że główną przyczyną infekcji jest brak zasad higieny. Najbardziej narażone na rozprzestrzenianie się blastocystis sa przedszkola, żłobki , internaty i inne skupiska ludności. Pasożyt ten u człowieka wydostaje się z cyst i dojrzewa w jelicie grubym.
- Pierwotniaki Kryptosporydium (zespół biegunkowy)
Czytaj więcej
zespół ten wywołują kokcydia z rodzaju Cryptosporidium. Jest parazyta kosmopolityczną, czyli występujące na różnych kontynentach i w różnych strefach klimatycznych. Dla człowieka inwazyjna jest cysta, która dostaje się do organizmu poprzez układ pokarmowy. Bytuje w końcowym odcinku jelita cienkiego, zdarza się, że zajmuje również błonę śluzową jelita grubego, żołądka i dróg oddechowych. Często wywołuje stan zapalny. Najczęściej znajduje się w zanieczyszczonym ludzkim kałem pożywieniu i wodzie, ale również na niemytych owocach, warzywach i przez brudne ręce. Chlorowanie wody nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem przed kryptosporydium. Wodę z niepewnego źródła należy przefiltrować, przegotować lub ozonować. Należy unikać nieprzetworzonej termicznie żywności. W gospodarstwach rolnych nosicielami może być młode bydło. . Zakażenie występuje częściej u osób o obniżonej odporności, chorych na HIV. Najczęściej pierwotniaki rozprzestrzeniają się w przedszkolach, żłobkach, szpitalach między pacjentami i personelem medycznym, a także miedzy partnerami – częściej homoseksualnymi. Osoby u których zdiagnozowano zespół biegunkowy i konieczna była hospitalizacja należy umieścić w pomieszczeniu izolowanym.
- Włosogłówka Ludzka
Czytaj więcej
jest to nicień o wielkości ok 5 cm, osadza się w jelicie grubym, powoduje chorobę trichurioza. Do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie niemytych , zainfekowanych warzyw lub owoców, oraz przez wypicie wody skażonej przez włosogłówkę. Jaja pasożyta przebywając w glebie przez około dwa tygodnie rozwijają się i są przygotowane na „wędrówkę” do organizmu żywiciela – człowieka. Kiedy przedostaną się już do przewodu pokarmowego jaja przeobrażają się w larwy i w takim stadium czeka w jelicie cienkim, gdzie przeobrazi się w dorosłego pasożyta Trwa to około trzech miesięcy. Dzięki cienkiemu, nitkowatemu kształtowi przedostaje się do jelita grubego. Tam zespala się z błoną śluzową i czerpie składniki odżywcze z krwi czym powoduje niedokrwistość . Bytność włosogłówki w przewodzie pokarmowym trwa od roku do nawet pięciu lat. U jednego człowieka można zdiagnozować bytność nawet kilkuset osobników, które tworzą grupy. Przez cały ten okres samica składa ok 20 tysięcy jaj dziennie. Są one wydalane z kałem żywiciela. Zaraz po ekskrecji jaja nie są zaraźliwe. Jak długo będzie dojrzewać do formy inwazyjnej zależy od temperatury oraz wilgotności środowiska. Jak u większości pasożytów jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie zakażenia jest zachowanie maksymalnej higieny i zasady czystych rąk.
- Przywra Wątrobowa
Czytaj więcej
jak nazwa wskazuje, szkodnik ten osiedla się w wątrobie oraz drogach żółciowych człowieka i zwierząt. Powoduje chorobę pasożytniczą zwaną fascjoloza. Jest to biało- szarawe, spłaszczone, podobne do liścia żyjątko.. Zaopatrzony jest w kolce , które umożliwiają mu przytwierdzenie do trzewi, oraz osłonkę dzięki której nie zostaje on strawiony przez organizm żywiciela. Zarażenie człowieka przywrą , jest bardzo zbliżone do innych pasożytów. Łącznikiem między pośrednim żywicielem , a człowiekiem jest ślimak , oraz zwierzęta roślinożerne. Ten pierwszy służy jako miejsce do uzyskania dojrzałości jaj, następnie wydostaje się ze ślimaka i podczas jedzenia wchłaniany jest przez bydło wraz z pokarmem. Przez przewód pokarmowy dostaje się do wątroby. Jest wydalany z odchodami, a człowiek zjadając owoce czy warzywa prosto z gleby w której znajdują się pasożyty wprowadza jaja do swojego organizmu. Znajdują się one również w zanieczyszczonej wodzie jezior, rzek i strumieni. Są to dosyć rzadkie przypadki zakażeń u człowieka, jednak skutki mogą być bardzo poważne. Przywra uszkadza wątrobę i drogi żółciowe, czasem zaostrzone stadium chorobowe może trwać nawet kilka miesięcy. Motylica w swym żywicielu może przebywać do kilku lat.
- Tęgoryjec Dwunastnicy
Czytaj więcej
powoduje chorobę zwaną ankylostomozą. Te nicienie sa koloru różowego, dorosłe osobniki osiągają długość do 2 cm. W organizmie człowieka żyje od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Żywi się nabłonkiem dwunastnicy, oraz krwią. Tęgoryjec to gatunek pasożytniczego nicienia, występuje głównie w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie, gdzie warunki sprzyjają rozwojowi larw nicienia w glebie. Zarażenie Ancylostoma duodenale może nastąpić poprzez kontakt skóry z zanieczyszczoną glebą, w której znajdują się larwy pasożyta, lub poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody. Po dostaniu się do organizmu, larwy Ancylostoma duodenale migrują do jelita cienkiego, gdzie rozwijają się w dorosłe osobniki i zaczynają odżywiać się krwią człowieka, co może prowadzić do niedokrwistości, osłabienia, bólu brzucha, biegunek i innych objawów chorobowych. Leczenie anchylostomatozy polega na stosowaniu leków przeciw pasożytom, takich jak mebendazol czy albendazol. W celu uniknięcia zakażenia tęgoryjcem ważne jest przestrzeganie higieny osobistej, takiej jak regularne mycie rąk i unikanie spożywania zanieczyszczonej wody i żywności, szczególnie w krajach o wysokim ryzyku zakażenia.
- Przywra Jelitowa
Czytaj więcej
(Fasciola hepatica) to pasożyt, który zasiedla głównie wątrobę i przewód pokarmowy zwierząt, w tym także ludzi. Zarażenie może nastąpić poprzez spożycie zanieczyszczonej roślinności lub wody, w której występują metacerkarie, czyli larwy pasożyta.
Co badamy?
Próbką do badań jest kał pobrany do dwóch pojemników z dwóch kolejnych dni. Próbka poddawana jest testom:
- immunoenzymatycznym,
- chromatograficznym,
- sedymentacji z zagęszczaniem,
- preparatyce na obecność jaj i dorosłych postaci pasożytów
Analiza prowadzona jest jednocześnie w obu próbkach kału, materiał jest analizowany
w 12 osobnych preparatach co zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia pasożyta.
Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku?
W przypadku pozytywnego wyniku pacjent powinien rozpocząć leczenie farmakologiczne, stosować odpowiednią dietę oraz
spożywać preparaty bogate w błonnik. Po leczeniu farmakologicznym które zazwyczaj trwa do 2 tygodni pacjent powinien
powtórzyć badanie.
W sklepie internetowym kidsclinic.pl jest dostępna e-konsultacja
i otrzymanie recepty leki: mebendazol, albendazol, metronidazol w zależności od danego pasożyta.
Czytaj więcej
KidsClinic oferuje pomoc w diagnozowaniu chorób z takimi objawami jak biegunki, zaparciami, tłuszczowe stolce oraz bóle brzucha. Wśród usług placówki można wymienić badanie kału na pasożyty. Pacjenci przeprowadzają test w warunkach domowych – przesyłamy im paczkę z niezbędnymi akcesoriami.
Jeśli zauważyli Państwo u siebie lub dziecka niepokojące objawy, diagnostyka w tym kierunku umożliwi podjęcie leczenia.
Badanie kału w kierunku pasożytów
Ryzyka związanego z niechcianymi gośćmi w organizmie nie należy lekceważyć. Mimo iż część pasożytów bytuje wewnątrz ścian jelita, nie wywołując objawów, z czasem może to ulec zmianie. Nosiciele często nie zdają sobie sprawy, że za ich dolegliwościami stoją robaki. Nie muszą być to owsiki czy pasożytniczy pierwotniak typu lamblia. Aby dowiedzieć się, z czym ma się do czynienia, warto wykonać odpowiednie domowe testy kału. Umożliwiają wykrycie 20 różnych gatunków, które występują w naszym środowisku.
Oferujemy pacjentom intuicyjne badanie w kierunku pasożytów. Można mu się poddać we własnym domu, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o komfort psychiczny. To rozwiązanie przeznaczone dla osób, które obserwują u siebie uciążliwe symptomy o nieznanym podłożu. Po wykonaniu domowego testu kału badany otrzymuje wyniki w ciągu 5 dni roboczych. Jeśli są pozytywne, powinien rozpocząć farmakoterapię połączoną z dostosowaną dietą (bogatą w błonnik).
Kto powinien poddać się badaniu na pasożyty?
Tego rodzaju diagnostyce powinien poddać się człowiek, który spożył (bądź spożywa) surowe mięso albo niestarannie umyte warzywa. Turyści powracający z zagranicznych wakacji również powinni wziąć pod uwagę badanie kału na pasożyty, zwłaszcza gdy jedli lokalne posiłki w niesprawdzonych miejscach. Dobrym pomysłem będzie wykupienie domowego testu w kierunku robaków, jeśli dana osoba odczuwa chroniczne zmęczenie lub stała się apatyczna.
Kolejny przesłanką do sprawdzenia, czy w organizmie nie pojawił się pierwotniak, nicień bądź płaziniec, jest nagła utrata masy ciała. Kiedy chory je, ale nie tyje, a wręcz chudnie, to bynajmniej nie powód do radości. Za wzmożonym apetytem lub brakiem łaknienia mogą stać pasożyty. Proste, szybkie badanie pozwoli też ustalić przyczynę dolegliwości bólowych mięśni czy stawów. Domowy test kału w tym kierunku zaleca się również osobom cierpiącym na bóle głowy nieznanego pochodzenia.
Kiedy warto wykonać test na pasożyty domowe?
Zdarza się, że do gabinetów zgłaszają się pacjenci z zaawansowanymi stanami zapalnymi narządów wewnętrznych. Dopiero łatwy do wykonania test na pasożyty domowe uświadamia im, że owrzodzenia żołądka czy jelita grubego powstały na skutek żerowania w ciele robaków (np. w przebiegu szparkoszycy, znanej też pod określeniem balantydioza). Zapalenie dwunastnicy, jelita czczego albo wyrostka robaczkowego również mogą wywoływać wędrujące w cyklach rozwojowych szkodniki takie jak owsiki czy włosogłówki. Badania w kierunku infekcji pasożytniczych dają szansę na pozbycie się problemu.
Osoby uskarżające się na biegunki albo zaparcia oraz częste bóle brzucha dzięki wykonaniu domowego testu kału mogą poznać przyczynę dolegliwości. Badania mogą określić powód częstomoczu lub krwiomoczu; niepokój powinny wzbudzać także tłuszczowe stolce. Diagnostyka w kierunku pasożytów ułatwi rozpoznanie schorzenia. Specjaliści będą wiedzieć, czy to infekcja pasożytnicza, czy np. przewlekłe zapalenie trzustki.
Badanie na glistę ludzką i tasiemca
Do najczęstszych chorób pasożytniczych należą glistnica (inaczej askarioza) oraz tasiemczyca. Pierwsze schorzenie wywołuje duży obły robak bytujący w jelicie cienkim, glista ludzka. Człowiek to jedyny żywiciel tego szkodnika, a najbardziej narażone na atak są dzieci. Tasiemiec dostaje się do ciała poprzez zjedzenie surowej lub niedogotowanej wieprzowiny. Często oba pasożyty żerują bezobjawowo i dopiero badanie uświadamia pacjentowi, że powinien rozpocząć leczenie.
Jakie są objawy bytowania glisty ludzkiej w przewodzie pokarmowym?
Przy małej liczbie szkodników nie odnotowuje się intensywnych symptomów. Przy inwazji u dzieci czy dorosłych pojawia się nadmierna pobudliwość, reakcje alergiczne czy niedrożność dróg żółciowych. W przypadku niepożądanego gościa, takiego jak glista ludzka, występuje też ogólne osłabienie. Diagnostyka to rozsądny pomysł, jeśli pacjent uskarża się na zawroty głowy, kaszel albo krwioplucie. Badanie ułatwi lekarzom dopasowanie farmakoterapii. Pomoże wykryć (bądź wykluczyć) obecność innego robaka, np. tasiemca.
Rozpoznanie askariozy to niejednokrotnie przypadek. Chory może np. zwymiotować treść pokarmową, w której będzie widać nicienie. Inna opcja to zauważenie ich w odchodach. Badanie na glistę ludzką u dzieci oraz dorosłych opiera się na analizie zagęszczonego stolca w celu sprawdzenia, czy są w nim jaja. Diagnostyka przypomina postępowanie w przypadku podejrzenia tasiemca. Zarażenie potwierdza też wynik odczynów serologicznych.
Kiedy udać się na badanie na glistę ludzką?
Największa grupa osób narażonych na atak tego robaka to dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz szkolnym. Można się nim zarazić po kąpieli w jeziorze albo po zjedzeniu niedoczyszczonych owoców bądź warzyw. Warto poddać potomka diagnostyce po powrocie z kolonii albo wakacji z rodzicami. Glistnica to bardzo powszechna choroba, której można nabawić się w dowolnym momencie. Badanie na glistę ludzką albo tasiemca to najprostsze rozwiązanie, gdy obserwujemy u siebie czy bliskiej osoby niepokojące objawy.
Nie wszyscy wiedzą, co powinni zrobić przy podejrzeniu, że ciało ich albo dziecka zaatakowała glista ludzka. Nie mają pewności, jakie badania należy zrobić ani gdzie się udać po otrzymaniu pozytywnego wyniku. Propozycja diagnostyki w Centrum Zdrowia Dziecka KidsClinic daje im szansę na sprawne znalezienie przyczyny złego samopoczucia oraz wdrożenie terapii. Takie same możliwości mają po wykryciu w przewodzie pokarmowym larw lub dorosłych osobników tasiemca.
Kiedy zgłosić się na badanie na tasiemca?
Dorosły lub dziecko z tasiemczycą może borykać się z symptomami dopiero po kilku miesiącach od zarażenia. Na wcześniejszych etapach, podobnie jak przy gliście ludzkiej, choroba objawia się dyskomfortem w jamie brzusznej oraz alergicznymi zmianami skórnymi. Obecność szkodnika wywołuje biegunki lub nudności, ale to zwykle nie skłania do diagnostyki. Zaniepokojenie wzbudza nagła utrata masy ciała, która popycha chorych do zgłoszenia się na badanie na tasiemca.
W rzadkich sytuacjach u pacjentów dochodzi do zwężenia jelita. Innym, o wiele groźniejszym powikłaniem tasiemczycy, jest tzw. wągrzyca. To konsekwencja autoinwazji, czyli przypadku, w którym dziecko bądź dorosły staje się dla robaka żywicielem pośrednim. Ma miejsce wtedy, gdy chorobę wywołuje tasiemiec uzbrojony.
Badanie może uchronić zarażoną osobę przed trwałymi uszkodzeniami neurologicznymi. Inaczej niż przy ataku glisty ludzkiej, wągry nie opuszczają organizmu, lecz lokują się w różnych narządach, w tym w mózgu. Diagnostyka pozwoli wykryć wągrzycę w mózgu, czyli neurocysticerkozę.
Diagnostyka pozostałych pasożytów
Do gatunków wykrywanych dzięki rozwiązaniu komplex zaliczają się te, które wywołują węgorczycę, difylobotriozę czy fascjolozę. Diagnostyka umożliwi pozbycie się dolegliwości oraz oczyszczenie organizmu z pasożytów typu węgorek jelitowy albo bruzdogłowiec szeroki. Pozwoli również uwolnić się od motylicy, zwanej też przywrą wątrobową. Niekiedy terapia wymaga pobytu w szpitalu. Im później chory się na nią zgłosi, tym większe szkody w ciele poczyni niechciany gość, dlatego nie należy z tym zwlekać.
Jakie są objawy obecności węgorka jelitowego?
Człowiek zaatakowany przez węgorka jelitowego zapada na węgorczycę (strongyloidozę). Podobnie jak w przypadku bruzdogłowca szerokiego i motylicy wątrobowej (przywry), u osób ze sprawnym układem immunologicznym choroba może mieć bezobjawowy przebieg. U pacjentów z obniżoną odpornością nicień dokonuje inwazji na organizm. Diagnostykę zaleca się ludziom z objawami ze strony płuc, wątroby lub dróg żółciowych. Może wykryć obecność robaka u chorych z tzw. pełzającym zapaleniem skóry.
Strongyloidoza może wywoływać patologiczne zmiany w wątrobie, tak jak ma to miejsce po ataku przywry wątrobowej, nazywanej motylicą. Kiedy ciało żywiciela zajmuje węgorek jelitowy, występują też duszności oraz kaszel.
Diagnostyka ułatwi poznanie dolegliwości neurologiczno-psychiatrycznych (np. nadmiernej pobudliwości) lub okulistycznych (takich jak nadwrażliwość rogówki czy gorsze widzenie w mroku). Ponadto chory upewni się, czy w jego organizmie nie bytuje inny, równie groźny gatunek – bruzdogłowiec szeroki.
Jakie szkody czyni bruzdogłowiec szeroki?
Kolejny niepożądany gość powoduje liczne dolegliwości, w tym niedrożność jelit, zapalenie dróg żółciowych lub wyrostka robaczkowego. Może wywoływać niedokrwistość złośliwą. Część zakażeń przebiega bezobjawowo, jak przy węgorku jelitowym bądź motylicy wątrobowej.
Istnieje jednak grupa nosicieli, u której może rozwinąć się tzw. difylobotrioza. Odpowiada za nią bruzdogłowiec szeroki pasożytujący w jelicie cienkim. Diagnostyka pomaga wykryć szkodnika, który dostaje się co organizmu żywiciela inaczej niż np. przywra – poprzez rybie mięso.
Oznaki bytowania w ciele motylicy wątrobowej
Następny szkodnik na wczesnym etapie doprowadza do wysypki skórnej. Reakcja alergiczna to częsty objaw schorzeń pasożytniczych – można się z nią spotkać u nosiciela węgorka jelitowego czy bruzdogłowca szerokiego. Jeśli chodzi o pasożyta takiego jak przywra wątrobowa, przeprowadzona szybko diagnostyka uchroni zaatakowanego przed żółtaczką czy marskością wątroby. Motylica bytuje również w drogach żółciowych, co objawia się wymiotami, bólami brzucha lub kamicą żółciową.
Jeśli pacjent podejrzewa, że w jego organizmie zagnieździła się przywra wątrobowa, niezbędna jest sprawna diagnostyka. W swojej dorosłej postaci robak przysysa się (przywiera – stąd nazwa) do błon śluzowych przewodu pokarmowego. W efekcie żerowania motylicy pojawiają się zaburzenia trawienia, stany zapalne oraz obrzęki. Podobnie jak podczas inwazji węgorka jelitowego czy bruzdogłowca szerokiego nosiciel może borykać się z dusznościami lub mieć trudności z połykaniem.
Diagnostyka w KidsClinic
Wykonujemy też badania na pasożyty takie jak:
-
- ogoniastek jelitowy,
- włosogłówka ludzka,
- tasiemiec nieuzbrojony,
- tasiemiec bruzdogłowiec,
- Cryptosporidium spp.
Jak przeprowadzić badanie na pasożyty?
Pierwszy krok to zamówienie paczki z materiałami oraz uiszczenie płatności. W tym samym pudełku materiał do analizy zostanie odesłany, dlatego należy otworzyć je ostrożnie, aby go nie uszkodzić. W zestawie znajduje się instrukcja badania w kierunku chorób pasożytniczych, dwa opakowania ochronne na kał, a także ankieta i rękawiczka medyczna. Ostatni przedmiot to kartonik z kodem kreskowym, który pacjent powinien zachować. Dzięki niemu będzie mógł sprawdzić online, jak wyszedł domowy test na pasożyty. Dostęp do wyników zapewni mu wspomniany kod w połączeniu z peselem.
Do domowych badań kału materiał należy pobrać do czystego naczynia, a potem przenieść niewielkie próbki z 2-3 miejsc do pojemniczka. W drugim opakowaniu trzeba zamieścić próbkę z kolejnego dnia. Test parazytologiczny, czyli w kierunku pasożytów, wymaga całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. Pobierany materiał nie może mieć kontaktu z moczem, wodą ani detergentami. Powinien być pozyskany przed rozpoczęciem terapii farmakologicznej albo po 1–3 tygodniach od jej zakończenia.
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami KidsClinic.
Marta Rosińska –
Rewelacyjne badanie! Po długich wędrówkach od lekarza do lekarza , kupiłam badanie pasożyty kompleks . Okazało się, że kłopoty zdrowotne mojego syna wynikały z obecności Lamblii w jego organizmie. Leczenie tabletkami i ponowne badanie pasożytów wykazało całkowite wyleczenie. Dodatkowym atutem jest szybka i prosta wysyłka.
Monika G (zweryfikowany) –
Bardzo dobre badanie, zlecił mi je alergolog, okazało się że dziecko ma Glistę przez to wzmożony kaszel. Polecam
Ilka (zweryfikowany) –
Przydatne badanie, polecam
mich (zweryfikowany) –
też kupiłem badanie dla dzieci, na szczęście nie wykryto pasożytów, ale forma badania bardzo wygodna.
ewa –
dobre badanie, Polecam
Mateusz (zweryfikowany) –
świetne badanie, polecam
Mich424 (zweryfikowany) –
kupiłem badanie na miejscu w przychodni, nigdzie nie moglem dostac takiego kompletu, zeby wykryć az tyle pasożytów. Byliśmy z żoną w Keni i baliśmy sie że się zaraziliśmy, naszczęście badanie wyszło negatywnie. Wszystko na czas i miła obsluga.
Karolina –
Polecam!
Michalinka –
dobry kontakt, ze sprzedawca. wynik szybko jest ok
KinGa –
badanie ok, Polecam
Artrur –
Szybka wysyłka. polecam
Ewa –
badanie wykrywa również pierwotniaki także super.
Marzena –
wszystko dobrze, polecam
Ewa –
bardzo dobre badanie
Kinga –
polecam
Michał –
Badanie wykrywa pasożyty, i to konkretne co ułatwia leczenie