fbpx

Celiakia-wykrywanie obecności genu HLA-DQ2 (DQA1*05/DQB1*02) oraz DQ8 (DQB1*0302) metodą Real-Time PCR

Kod badania: HLADQ2
Cena badania: 332,35 PLN
Czas oczekiwania na wynik: 14 dni robocze
Materiał: Krew żylna pełna (EDTA)

Opis badania

 Celiakia nie jest chorobą alergiczną, a odpowiednia dieta przyczyni się do ustąpienia objawów.

Objawy i częstość występowania

Nietolerancja na gluten powoduje szereg objawów, które mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu. Do klasycznych objawów enteropatii glutenowej należą: osłabienie, przewlekle biegunki tłuszczowe, wzdęcia brzucha oraz objawy zespołu złego wchłaniania jak utrata wagi, zanik mięśni czy obrzęki na skutek niedoboru białek (hipoalbuminemia). U dzieci dochodzą do tychże objawów zaburzenia wzrostu, niedokrwistość i zaburzenia metabolizmu kości.

Nietolerancja glutenu może prowadzić na skutek niedoboru wielu witamin i mikroelementów jak wapno, żelazo czy magnez do nietypowych objawów sugerujących inne schorzenia. Mogą to być nawracające owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie skory, objawy neurologiczne typu polineuropatii, niedokrwistość niedobarwliwa, schorzenia endokrynologiczne, opóźniony okres dojrzewania czy też niepłodność.  

Z przeprowadzonych badań populacyjnych za pomocą screeningu przeciwciał wynika, że choroba może występować u 1 osoby na 100-200 zbadanych. Częsctość pacjentów zdiagnozowanych z typowymi objawami chorobowymi wynosi około 1 na 2000 zbadanych. Jest też wielce prawdopodobne, ze wiele osób posiada nietolerancję glutenu, nie wiedząc o tym fakcie.

Objawy chorobowe mogą pojawić się po raz pierwszy w wieku między 9-tym miesiącem a 2-gim rokiem życia (tzn. około 3 – 6 miesięcy po rozpoczęciu diety glutenowej). Drugi pod względem częstości diagnozy okres to między 30-tym a 40-tym rokiem życia.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk