fbpx

Blog

Czy stulejka to coś groźnego?

Czy stulejka to coś groźnego?

Czy stulejka to coś groźnego ?

Kiedy stulejka może zaniepokoić?

U większości noworodków płci męskiej można spotkać się ze stulejką pierwotną. Jest to fizjologiczny stan tylko do pewnego momentu rozwoju organizmu. U chłopca w wieku 2 lat napletek powinien się stopniowo odklejać. Natomiast na etapie 3 roku życia chłopca powinien się on zsuwać swobodnie. Sytuacja jest poważniejsza kiedy u dorosłych mężczyzn czy nastolatków dochodzi do zwężenia ujścia napletka całkowitego lub częściowego, które może utrudniać bądź uniemożliwia jego ściąganie.

Kiedy konieczny jest zabieg?

W przypadku dzieci z fizjologiczną stulejką nie ma wskazań do podejmowania działań. Ważna jest jednak świadomość rodziców i odpowiednia pielęgnacja narządów u chłopca. Przede wszystkim przed 1 rokiem życia nie powinni ściągać napletka a codzienna higiena powinna ograniczać się do obmycia prącia na zewnątrz. Istotne jest, by nie doszło do zakażenia.
W kolejnym roku życia dziecka należy próbować ściągać napletek i dbać o codzienną higienę. Dopiero kiedy problem nadal występuje po 3 roku życia dziecka, wtedy powinniśmy udać się na wizytę. Zachowawczo można również stosować odpowiednie maści lub kremy, których zadaniem jest uelastycznienie skóry napletka i jej delikatne rozciąganie. Operacyjnie natomiast leczy się przewężenie napletka, które nie ustępuje po leczeniu zachowawczym i które nabyte zostało w skutek postępującego bliznowacenia. O metodach leczenia decyduje ostatecznie lekarz zajmujący się takiego typu schorzeniami, czyli chirurg dziecięcy.

Jak wygląda badanie?

Badanie trwa krótko i jest delikatne. Polega ono na określeniu stopnia elastyczności i napletka i jego zsuwaniu. Przede wszystkim przy badaniu nie wolno robić niczego na siłę, gdyż może to spowodować zniechęcenie u chłopców do wykonania jakiegokolwiek zabiegu przy kolejnej wizycie bądź spowodować uraz psychiczny.

Do czego może doprowadzić nie leczona stulejka?

We wczesnym okresie życia stulejka powoduje zaleganie moczu i mastki co może prowadzić do stanów zapalnych, bliznowacenia bądź może powodować trudności z odpływem moczu.

Z czasem u nastolatków czy dorosłych mężczyzn zwiększa się ryzyko zakażeń układu moczowego. Można doprowadzić również do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym czy martwicy prącia. Zwiększone jest również ryzyko chorób, które przenoszone są drogą płciową, co w konsekwencji może prowadzić nawet do raka szyjki macicy.

Zapraszamy na wizytę do Kids Clinic

Jeśli masz obawy czy stulejka jest stanem fizjologicznym u Twojego dziecka zapraszamy na fachową konsultację do naszego chirurga dziecięcego.

Na wizytę można umówić się przez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie lub pod numerem telefonu 510 935 395.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk