fbpx

Homocysteina (L62)

Kod badania: HOMOCYS
Cena badania: 80,50 PLN
Czas oczekiwania na wynik: 1 dni robocze
Materiał: Krew żylna, surowica. Parametr wybitnie niestabilny, transportować jak najszybciej w lodzie.

Opis badania

Homocysteina jest parametrem niestabilnym – badanie wykonywane jest tylko w punktach przy laboratoriach. Jeśli chcesz wykonać badanie w dowolnym punkcie wybierz HOMOCYSTEINA MET. HPLC, gdzie materiał jest stabilizowany w specjalnej probówce.

Badanie jest wykonywane w celu oznaczenia poziomu homocysteiny we krwi.

Powodem zwiększenia stężenia tego aminokwasu mogą być mutacje i polimorfizmy genów ( np. MTHFR), niedobory witamin ( kwasu foliowego, witaminy B12), choroby: niektóre nefropatie i niewydolność nerek, choroby nowotworowe, leukemia, łuszczyca, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca i niedoczynność tarczycy. Czynnikami, które sprzyjają występowaniu hiperhomocysteinemii są także:  mała aktywność fizyczna, nadmierne spożycie alkoholu i kawy oraz palenie tytoniu.

Wyniki badań epidemiologicznych pokazują, że podwyższony poziom homocysteiny w osoczu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Wykazano również związek homocysteiny z takimi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi jak:

zawał serca
 udar mózgu
zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych
 postęp choroby niedokrwiennej serca.                                                                                                                                                                       
Badanie poziomu homocysteiny jest wykonywane przy podejrzeniu niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12 ( stężenie homocysteiny może być podwyższone jeszcze zanim stężenie tych witamin we krwi będzie obniżone).  Przy stwierdzeniu hiperhomocystenemii wskazana jest diagnostyka w kierunku niedoboru tych witamin  oraz badanie polimorfizmu genów MTHFR.

Diagnostyka  homocysteinurii – uwarunkowanej genetycznie choroby metabolicznej.
Charakterystyka badania
Homocysteina jest aminokwasem powstającym u człowieka w wyniku demetylacji metioniny i aktywnie uczestniczy w wielu reakcjach biochemicznych. Całkowite stężenie tego aminokwasu u człowieka zdrowego jest niskie ( w ALAB laboratoria wartości referencyjne zawierają się w przedziale 3,7 – 13,9  milimoli/l).

W organizmie człowieka powstaje około 15–20 milimoli homocysteiny dziennie. Aminokwas ten powstaje we wnętrzu komórek, gdzie dominuje jego zredukowana postać. Jeśli pula wytwarzanej homocysteiny jest większa niż pula metabolizowana, następuje jej wydzielanie do przestrzeni pozakomórkowej, w tym do osocza. W  osoczu homocysteina ulega utlenieniu, jej nadmiar jest usuwany przez nerki.

Materiałem do badania jest surowica. Zaleca się pobierać materiał rano, na czczo, po całonocnym wypoczynku. Parametr jest wysoce niestabilny, dlatego w ALAB laboratoria pobrania krwi na to badanie odbywają się wyłącznie w punktach przy laboratoriach.

Rekomendujemy badanie poziomu homocysteiny metodą HPLC. Krew do tego badania pobierana jest do specjalnej próbki, która gwarantuje stabilność materiału. Jednocześnie metoda HPLC gwarantuje dokładność pomiaru.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk