fbpx

NArt v 3 LTP Bylica pospolita (W-233) IgE swoiste (L91)

Kod badania: W-233
Cena badania: 69,00 PLN
Czas oczekiwania na wynik: 10 dni robocze
Materiał: Krew żylna, surowica

Opis badania

Kiedy i w jakim celu
Bylica jest pospolitym chwastem w Polsce, rośnie przede wszystkim na nieużytkach. Objawy alergii nasilają się od połowy lipca do września.  Objawy kliniczne są bardzo podobne do objawów w przypadku uczulenia na drzewa i trawy, jednak uczulenie na bylicę rzadziej wywołuje objawy kliniczne niż inne alergeny pyłkowe.

Główne objawy :

Nieżyt nosa z częstym kichaniem,
Wyciek wodnisto-śluzowej wydzieliny,
Blokada nosa,
Świąd i zaczerwienienie spojówek,
Objawy obturacji oskrzeli ze świszczącym oddechem, kaszlem lub uczucie ciężkości w klatce piersiowej.
Przygotowanie do badań
Materiałem do badania jest krew.
Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo
Charakterystyka badania
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane – struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, np. komórki bakterii wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Art v3 należy do białek LTP, charakteryzuje się dużą reaktywnością krzyżową w stosunku do alergenów pokarmowych pochodzenia roślinnego należących do rodziny białek przenoszących lipidy.  LTP występują m.in. w takich pokarmach jak brzoskwinia, orzechy włoskie, laskowe, arachidowe, seler, pomidor, jabłko, soczewica, pszenica. Uczuleni na Art v3 są zagrożeni reakcjami anafilaktycznymi po spożyciu pokarmów zawierających białka z rodziny nsLTP, zwłaszcza w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. Najważniejszym alergenem bylicy jest Art v1.

Uczulenie na bylicę wiąże się z zespołem pyłkowo-pokarmowym (zespół seler- bylica- przyprawy korzenne). Dotychczas nie wykryto alergenu bylicy odpowiedzialnego za indukcję objawów w tym zespole.

Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii. Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk