· Kiedy i w jakim celu
Testy mierzące swoiste IgG4 mają zastosowanie do rozpoznawania trudnych przypadków nietolerancji pokarmowej, o objawach nie mających pozornie nic wspólnego z przewodem pokarmowym, manifestujących się w czasie odległym od momentu uszkodzenia jelit. IgG4 są składnikami kompleksów immunologicznych stymulujących stany zapalne w odległych od jelita miejscach organizmu, a ich poziom nie wzrasta w trakcie słabej reakcji systemu odpornościowego na sporadycznie przepuszczane antygeny.
Testy w kierunku nietolerancji pokarmowej powinny być wykonane w przypadku następujących objawów:
o Bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, problemy z jelitami
o Bóle głowy, problemy z zatokami, migreny
o Bóle stawów
o Wysypka, trądzik,
o Bezsenność, ciągłe zmęczenie, depresja
o Zatrzymywanie wody w organizmie,
· Charakterystyka badania
Nietolerancja pokarmowa jest niewłaściwą reakcją organizmu na niektóre pokarmy. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą mieć zarówno jeden, jak i kilka jego objawów.
Nietolerancja pokarmowa to nie to samo co alergia. Przy standardowej alergii pokarmowej po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego. Objawy występują zazwyczaj w ciągu kilku minut od spożycia alergenu czy też wejścia w kontakt z nim. Objawy alergii pokarmowej to kichanie, wysypka, podrażnienie skóry, katar, opuchlizna, zmęczenie, biegunka czy wymioty.
W przypadku nietolerancji pokarmowej reakcja bywa oddalona w czasie. Symptomy mogą się pojawić po nawet kilku dniach. Objawy nietolerancji nie są zazwyczaj łączone z pokarmami – diagnozuje się je jako oddzielne dolegliwości.
PRZYKŁADOWY WYNIK
https://drive.google.com/file/d/1pWxhchkZNsUwso-HvxtPivB_kJ7w8b5m/view