Pakiet przeznaczony jest dla osób chcących zachować zdrowie i sprawność fizyczną, uprawiających sport w celach rekreacyjnych.
Badania laboratoryjne pozwalające na ocenę stanu zdrowia należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, oraz kontrolnie co 12 – 24 miesiące, w zależności od badania.
Pakiet zawiera badania pozwalające ocenić podstawowy stan zdrowia:
· morfologia
· lipidogram
· poziom glukozy w surowicy – zaburzenia metabolizmu glukozy wpływają na funkcjonowanie organizmu w czasie wysiłku oraz są wskazaniem do zmodyfikowania aktywności i diety.
Ponadto:
· TSH – obraz czynności tarczycy, której zaburzenia funkcjonowania skutkują gorszą tolerancją wysiłku.
· witamina D – jej niedobór jest powszechny w naszej aktywności geograficznej i należy go wyrównać przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Tylko zbadanie wyjściowego poziomu witaminy D pozwoli na określenie odpowiedniej dawki suplementacyjnej.
· AsPAT i AlAT – wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu enzymów wątrobowych . Nie jest to zjawisko groźne, poziomy enzymów szybko wracają do normy po okresie odpoczynku. Jednak aby uniknąć niebezpieczeństwa fałszywej interpretacji poziomu wyników AsPAT i AlAT u osób trenujących warto wykonać te badania przed rozpoczęciem swojej aktywności. Pamiętajmy również, że badania poziomów enzymów wątrobowych w czasie treningów wykonujemy po 1-2 dniach odpoczynku.
· insulina – określnie poziomu tego hormonu, zwłaszcza u osób, które nigdy sobie nie badały może pomóc w wykryciu np. insulinooporności oraz dostarcza pełniejszej informacji o regulacji gospodarki glukozą. Świadomość w jakiej kondycji jest nasza gospodarka węlgowodanowa jest ważnym czynnikiem modyfikowania aktywności fizycznej.
· ferrytyna jest najlepszym markerem poziomu żelaza w organizmie. Zanim podejmiemy wysiłek fizyczny warto sprawdzić czy poziom żelaza – pierwiastka, od którego zależy utlenowanie naszej krwi – mieści się w wartościach referencyjnych i czy nie zagraża nam niedokrwistość z niedoboru żelaza, ograniczająca tolerancję wysiłku.
· sód, potas i magnez to pierwiastki spełniające ważną rolę w organizmie. Wpływają m.in. na pracę mięśni, są ważne dla nawodnienia organizmu. Ich wyrównywanie zapobiega skurczom mięśni, wpływa na wytrzymałość i prawidłową pracę serca. Należy pamiętać, iż są to mikroelementy łatwo tracone w czasie intensywnej aktywności fizycznej.
Więcej o prawidłowej gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu w linku:
· białko całkowite – białko jest podstawowym elementem budulcowym mięśni, dlatego jest niezwykle ważne u osób uprawiających aktywność fizyczną. Ważnym jest aby kontrolować zarówno niedobory, jak i nadmiar białka, który może być groźny dla nerek. Nadmierna podaż biała w diecie u osób aktywnych fizycznie nie jest zjawiskiem pożądanym.
Pakiet zawiera następujące badania:
Morfologia
Glukoza
Cholesterol całkowity
Cholesterol HDL w surowicy
Cholesterol LDL – wyliczany
Triglicerydy
Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji
Aminotransferaza asparaginianowa
Aminotransferaza alaninowa
Witamina 25(OH)D Total
Insulina
Ferrytyna
Sód w surowicy
Potas w surowicy
Białko całkowite
Magnez w surowicy