Ze stanem przed cukrzycowym (stanem upośledzonej regulacji glukozy czyli nieprawidłową glikemią na czczo lub upośledzoną tolerancją glukozy) mamy do czynienia, jeśli poziom glukozy na czczo we krwi żylnej jest nieznacznie podwyższony i mieści się w zakresie 100 – 125 mg/dl. Występowanie tego stanu, zwłaszcza jeśli ponowne oznaczenie glukozy na czczo znajduje się w zakresie 100-125 mg/dl lub wynik doustnego testu tolerancji glukozy po dwóch godzinach od podania 75g glukozy dał wynik stężenia glukozy w drugiej godzinie w zakresie 140-199 mg/dl znacznie zwiększa ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu 2. Jest to stan pośredni, przejściowy między prawidłowym metabolizmem glukozy, a cukrzycą.
W stanie przedcukrzycowym możemy nie odczuwać objawów hiperglikemii, jednak nieprawidłowa tolerancja glukozy może już powodować rozwój zmian będących charakterystycznymi dla cukrzycy.
Kto powinien poddawać się badaniom:
· osoby z nadwagą i otyłością (BMI powyżej 25 kg/m2 i/lub obwód w talii powyżej 80 cm u kobiet oraz powyżej 94 cm u mężczyzn)
· osoby, których rodzice lub rodzeństwo chorują lub chorowali na cukrzycę typu 2
· kobiety z przebytą cukrzycą ciążową oraz kobiety, które urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg
· osoby z rozpoznaną dyslipidemią
· osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym
· osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego
· kobiety z zespołem policystycznych jajników
· osoby mało aktywne fizycznie
W pakiecie badań ważną rolę odgrywa hemoglobina glikowana (HbA1c). Wskazuje ona czy poziom glukozy w ciągu ostatnich 3 miesięcy mieścił się w przedziale prawidłowych lub nieprawidłowych wartości (na podstawie poziomu HbA1c można obliczyć średnie stężenie glukozy w okresie ok. 3 miesięcy od daty badania). Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego stan przedcukrzycowy można podejrzewać jeśli poziom hemoglobiny glikowanej wynosi 5,7 – 6,4 %.
W skład pakietu wchodzą następujące badania:
GLU – Glukoza (L43)
MOCZ – Badanie ogólne moczu (A01)
MIKRALB – Mikroalbuminuria
HBA1C – Hemoglobina glikowana (HbA1c) (L55)
Należy pamiętać, że w momencie stawienia się na pobranie krwi w przypadku badań wykonywanych w moczu, kale bądź ślinie należy materiał dostarczyć do Punktu Pobrań w odpowiednim pojemniku.