Tarczyca jest narządem wytwarzającym hormony (tyroksynę, trijodotyroninę i kalcytoninę) regulujące szybkość przemiany materii w organizmie. Choroby tarczycy dotykają co piątą osobę w Polsce, najczęściej chorują kobiety. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy dają wiele dolegliwości, które często nie wskazują na poważną chorobę. Uczucie zmęczenia, senność, ogólne osłabienie czy problemy z koncentracją powinny obudzić naszą czujność.
Wśród zaburzeń funkcji tarczycy wyróżnić należy: niedoczynność, nadczynność oraz choroby tarczycy o podłożu autoimmunologicznym tj.: choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa.
Badania wchodzące w skład pakietu umożliwiają w przypadku pacjentów niezdiagnozowanych:
· rozpoznanie ewentualnych zaburzeń funkcji tarczycy
· oznaczenie przeciwciał,
· sprawdzenie czy wykryte zaburzenie ma charakter nadczynności, niedoczynności lub choroby o podłożu autoimmunologicznym
· oceny poziomu selenu w surowicy, który jest niezbędny do prawidłowej syntezy hormonów tarczycy
· ocena poziomu jodu w organizmie, dokonywana przez badanie poziomu jodu w moczu (najlepiej odzwierciedla poziom jodu w naszym organizmie).
W skład pakietu wchodzą następujące badania:
TSH, fT3, fT4
przeciwciała ATPO, ATG
selen w surowicy
jod w moczu
UWAGA – w skład pakietu wchodzi badanie poziomu jodu w moczu. Pamiętaj, że aby wykonać cały pakiet badań należy przynieść do Punktu Pobrań mocz w pojemniku.