RPhl p 6 Tymotka łąkowa (G-209) IgE swoiste (L91)
Opis badania
Kiedy i w jakim celu
Alergeny pyłku traw i zbóż są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Główny okres pylenia traw przypada w naszym kraju od maja do lipca z nasileniem w czerwcu. Właściwymi alergenami nie są same pyłki lub zarodniki, lecz zawarte w nich białka, zwane komponentami alergenów.
W naszym klimacie z pyłków traw najczęstszą przyczyną alergii jest tymotka łąkowa.
Dzięki molekularnej diagnostyce alergii z użyciem komponentów dostaniemy odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z jednoczesnym uczuleniem na wiele alergenów czy też otrzymane wyniki są spowodowane reakcjami krzyżowymi. Ponadto pomaga w klasyfikacji pacjentów do swoistej immunoterapii SIT. Jeżeli objawy kliniczne nie poddają się leczeniu objawowemu (np. leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy), często specjalista alergolog w porozumieniu z pacjentem decyduje się na rozpoczęcie SIT (odczulaniu podjęzykowym lub iniekcyjnym) a uczulenie na główne alergeny tymotki Phl p1 i Phl p5 daje podstawy do kwalifikacji do odczulania.
Do typowych objawów uczulenia należą te z wiązane z okresowym alegicznym nieżytem nosa i spojówek:
wodnista wydzielina
świąd, zatkany nos
kichanie
łzawienie, zaczerwienienie spojówek
Przygotowanie do badań
Materiałem do badania jest krew.
Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.
Charakterystyka badania
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane – struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, (np.komórki bakterii, drożdży, owadów), wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego.