RVes v 1 Osa pospolita , Fosfolipaza A1 (I-211) IgE swoiste (L91)

Kod badania: I-211
Cena badania: 69,00 PLN
Czas oczekiwania na wynik: 10 dni robocze
Materiał: Krew żylna, surowica

Opis badania

Kiedy i w jakim celu
W celu zdiagnozowania alergii czyli nadwrażliwości immunologicznej na jad owadów,   podstawowymi  badaniami są punktowe testy skórne (PTS) i oznaczanie stężeń alergenowo-swoistych IgE (asIgE) w surowicy krwi. Należy jednak pamiętać, że około 50% pacjentów z objawami alergii na jad owadów błonkoskrzydłych wykazuje dodatnie wyniki testów  skórnych i serologicznych  opartych na ekstraktach alergenowych na jady zarówno osy  jak i pszczoły (podwójna pozytywność), ale reaguje klinicznie tylko na jeden z nich (w wyniku reaktywności krzyżowej). Naprzeciw wszystkim niedoskonałościom dotychczasowych testów, wychodzi diagnostyka molekularna, bez niej nie jest możliwe rozróżnienie czy pacjent jest uczulony równocześnie  na jad pszczoły i osy, czy może podwójne uczulenie wynika z reaktywności krzyżowej.
 

Owady, których jad wywołuje reakcje alergiczne, pochodzą niemal bez wyjątku z rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera). Osa (Vespula vulgaris) – wielkości pszczoły, w żółto-czarne paski z nielicznymi włoskami na tułowiu i bez włosków na odwłoku; osy budują gniazda w ziemi albo na strychach i pod dachami; mogą użądlić bez oczywistej przyczyny.

Pacjenci mogą doznać ciężkich reakcji nawet przy niskich poziomach sIgE na jady (pomiędzy 0.1 – 0.35 kUA/l).
Przygotowanie do badań
Materiałem do badania jest krew.
Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo.
Charakterystyka badania
Test wykorzystuje alergeny rekombinowane – struktury białkowe syntetyzowane przez obcy organizm, (np.komórki bakterii, drożdży, owadów), wprowadzając do nich określoną informację genetyczną. Charakteryzuje się większą czystością powstałego alergenu, w porównaniu do alergenów pochodzenia naturalnego. Wolne są od reagujących krzyżowo reszt CCD.  W przypadku uczulenia na jad osy komponentami o wysokim stopniu swoistości są: Ves v1 oraz Ves v5.  Należy oznaczać je równocześnie, gdyż wykazano obniżoną zawartość Ves v5 w stosowanym powszechnej diagnostyce ekstrakcie jadu osy. który  jest głównym alergenem jadu pszczelego. Ves v1 jest wskazaniem do immunoterapii (SIT), wiąże się z ryzykiem ciężkich reakcji ogólnoustrojowych.

Test wykonywany jest metodą referencyjną ImmunoCAP, uznawaną za złoty standard w alergologii.  

Prawdziwie ilościowy zakres pomiarowy od 0,1-100 kUA / L. Przy użyciu testów CAP możemy aktualnie oznaczać swoiste przeciwciała nie tylko przeciwko „całemu” jadowi, ale również przeciwko poszczególnym składnikom jadu pszczelego.

Dodatkowo decydując się na SIT należy zbadać wyjściowy poziom tryptazy.  Podwyższone jej wartości są makerem ryzyka ciężkich reakcji po podaniu szczepionki.