Badanie wykonuje
Opis badania
Badnie USG przezciemiączkowe można wykonać do czasu zarośnięcia się ciemiączka przedniego dziecka średnio między 9. a 18 miesiącem życia, istnieją przypadki w których może zamykać się między 4. a 26. miesiącem życia.
Badanie USG przezciemiączkowe u dziecka umożliwia:
– ocenę mózgu dziecka, wykluczenie wad wrodzonych dziecka.
– ocena urazów okołoporodowych.
– ocena i monitorowanie poszerzenia układu komorowego oraz wodogłowia.
– ocena szwów czaszkowych, w kontekście przedwczesnego zarastania się szwów czaszkowych, deformacji czaszki.
– ocena pęknięć kości pokrywy czaszki po urazach głowy u niemowląt.
– badanie doppler przepływów naczyń mózgowych, ocena prawidłowego unaczynienia mózgowia.
Koszt badania
– USG przezciemiączkowe badanie główki dziecka: 250zł
Wykonując badanie USG przezciemiączkowe główki lekarz specjalista ma możliwość „zajrzenia” do mózgu i struktur mózgowych u noworodka. Czas, w którym można zrobić takie badanie to czas zrośnięcia się ciemiączka u dziecka. Ciemię przednie zrasta się około 20 miesiąca życia nartomiast tylne ok. 6-7 tygodnia, jednak u każdego dziecka jest to indywidualne. Najczęściej badanie jednak wykonuje się u wcześniaków oraz kiedy ciąża była patologiczna lub wystąpił nieprawidłowy przebieg porodu. Kolejnym powodem do wykonania USG przezciemiączkowego jest wystąpienie wad rozwojowych u dziecka i obecność niespecyficznych objawów neurologicznych. Badanie to stanowi alternatywę dla takich badań jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Co ocenia się poprzez USG przezciemiączkowe?
Badaniem tym lekarz dokonuje oceny poziomu wewnątrzczaszkowego, struktur anatomicznych, wielkości i kształtu układu komorowego a także przestrzeni płynowej na sklepistość mózgu. USG pozwala na wykrycie istniejących zmian ogniskowych czy też krwawień lub guza mózgu.
Czytaj więcej
Badanie USG przezciemiączkowe przebiega bardzo podobnie do innych badań ultrasonograficznych. Główka dziecka smarowana jest specjalnym żelem i do ciemiączka przykładana jest głowica emitująca fale ultradźwiękowe. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne. Rodzice mogą przebywać przy badaniu przez cały czas jego trwania. Czas trwania to kilka minut. Podczas badania lekarz dokonuje analizy i interpretuje wyniki porównując je do obowiązujących norm. Po badaniu w przychodni Kids Clinic nasz specjalista udziela także konsultacji neurologicznej.
Badanie jest wykonywane przez naszego specjalistę neonatologa, pediatrę i neurologa dziecięcego Aleksandrę Jopek.
Zapraszamy do rejestracji przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie naszej przychodni bądź telefonicznie.
Zajmujemy się szeroko rozumianą diagnostyką oraz leczeniem. Umożliwiamy młodym rodzicom umawianie się na ultrasonografię, w tym na USG główki u niemowlaka, czyli badania ciemiączka. Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić szybkie terminy oraz pracę na nowoczesnym sprzęcie.
USG przezciemiączkowe w Kaliszu
Oferowana przez nas diagnostyka metodą przezciemieniową może być przeprowadzana w ramach profilaktyki albo kiedy istnieją ku temu konkretne przesłanki. Na główną siedzibę centrum wybraliśmy Kalisz, ale na badania przezciemiączkowe zgłaszają się nie tylko mieszkańcy tego miasta. Dysponujemy aparaturą, przy pomocy której możemy wykryć nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. Wykluczamy przy jej użyciu uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Badając główkę niemowlaka, rozpoznajemy patologie, które mogłyby negatywnie oddziaływać na rozwój dziecka.
Jeżeli chodzi o USG przezciemiączkowe, czas odgrywa w nim niebagatelną rolę. Wykonuje się je w określonym terminie – dopóki ciemiączko nie ulegnie zrośnięciu. Tylne zrasta w się w okolicach 2. miesiąca życia, z kolei przednie ok. 20. miesiąca. To kwestia indywidualna. Największą grupą badanych stanowią wcześniaki. Diagnostykę tego rodzaju zaleca się także noworodkom z nieprawidłowym przebiegiem porodu albo obarczonym obciążeniami z zakresu patologii ciąży. Na badania przezciemieniowe kieruje się również dzieci z objawami neurologicznymi oraz z rozpoznanymi wadami rozwojowymi.
Przebieg USG ciemiączka
Dokładamy wszelkich starań, aby diagnostyka była bezbolesna oraz w pełni bezpieczna dla maleństwa. W trakcie wizyty w gabinecie lekarz pokrywa czubek (szczyt) główki małego pacjenta specjalnym żelem. Następnie przykłada głowicę ultrasonografu do skóry, aby analizą przezciemiączkową uzyskać tym sposobem obraz struktur wewnątrzczaszkowych. Otrzymane dzięki USG ciemiączka dane analizuje na monitorze urządzenia.
Badanie przezciemieniowe przeprowadzone aparatem pozwala wykryć wszelkiego rodzaju odchylenia w kształcie oraz wielkości układu komorowego. Ułatwia zobaczenie zmian ogniskowych, guzów mózgu oraz krwawień. USG główki u niemowlaka umożliwia ocenę przestrzeni płynowej, która znajduje się na sklepistości mózgu.
Gdzie można zrobić USG przezciemieniowe?
Badania z użyciem ultrasonografu przeprowadzamy w naszym centrum w Kaliszu. Zapraszamy jednak pacjentów z pobliskich, mniejszych miejscowości, w których dostęp do lekarzy może być ograniczony:
- Pleszew,
- Ostrów Wielkopolski,
- Turek,
- Jarocin,
- Sieradz,
- Konin.
Świeżo upieczeni rodzice wraz z maluchami mogą wykonać ultrasonografię ciemiączka w Kaliszu. W razie pytań możliwy jest kontakt. Z chęcią udzielimy wszelkich wyjaśnień na temat badania główki u niemowlaka, przebiegu procedury przezciemieniowej, bezpieczeństwa etc. Osoby chcące, aby ich dziecko zostało zbadane przezciemiączkowo naszym urządzeniem, informujemy, iż możliwa jest rejestracja dogodnego terminu wizyty.