Badanie wykonuje
Opis badania
Tarczyca jest niewielkich rozmiarów gruczołem znajdującym się pod krtanią. Produkuje ona hormony, które odpowiadają za regulację przemiany materii w tkankach i narządach naszego ciała. Mimo swoich małych rozmiarów pełni ogromną funkcję, dlatego że daje nam „napęd” do działania i pozwala na prawidłowy rozwój naszego organizmu.
Kiedy gruczoł tarczycy zaczyna zawodzić mogą pojawić się takie dolegliwości, jak np.:
• powiększenie tarczycy tzw. wole, które można wyczuć badaniem palpacyjnym na szyi,
• duszność,
• ucisk,
• trudności w połykaniu,
• bezsenność,
• nasilone pocenie,
• spadek lub wzrost wagi,
• kołatanie serca,
• biegunki,
• wysuszenie skóry.
Koszt badania
– USG tarczycy: 200 zł
Badanie USG tarczycy w Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic wykonywane jest ultrasonografem. Tak jak każde USG jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa kilka minut i nie wymaga większych przygotowań. Do najważniejszych należy włożenie ubrania nie zasłaniającego szyi i ewentualne usunięcie elementów biżuterii. Wynik uzyskuje się zaraz po skończeniu USG.
Dzięki temu badaniu specjalista może określić kształt, wielkość, położenie czy strukturę tarczycy. Można powiedzieć, że „dostęp” do badanego obszaru jakim jest tarczyca jest ułatwiony, gdyż jest ona gruczołem położonym bardziej powierzchownie. Dlatego ultrasonograf pozwala pokazać bardzo wyraźnie, co się dzieje z tarczycą. Jednymi z najczęściej spotykanych zmian w tarczycy są guzki, które w większości przypadków okazują się nieszkodliwe. Tylko niewielki procent wykazuje zmiany nowotworowe. W takiej sytuacji lekarz zleca biopsję celem zbadania wyrytych zmian.
Serdecznie zapraszamy Państwa na wykonanie USG tarczycy oraz profilaktykę opieki ultrasonograficznej do naszej przychodni Kids Clinic w Kaliszu. Rejestracji mogą Państwo dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie lub telefonicznie.
Czytaj więcej
USG tarczycy w Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic
Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy to konieczność dla zdrowia całego organizmu. Jest ona odpowiedzialna między innymi za produkcję hormonów takich jak trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4), dijodotyronina (T2) czy kalcytonina. Te z kolei mają związki z hormonami płciowymi, poziomem kortyzolu oraz insuliną.
Jednym z podstawowych badań wykonywanych w Kids Clinic zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest USG tarczycy. Służy ono obrazowaniu gruczołu tarczycowego, umożliwia ocenę jego budowy oraz wykrycie przyczyn potencjalnych zaburzeń funkcjonowania. Oprócz ultrasonografii w diagnozowaniu dysfunkcji gruczołu wykorzystuje się również badania laboratoryjne z oznaczeniem FT3, FT4 i TSH.
Wskazania do przeprowadzenia USG szyi
Badania ultrasonograficzne tarczycy przeprowadza się w przypadku, gdy podczas kontroli poziomu poszczególnych hormonów we krwi zauważono nieprawidłowości. Zaleca się jej wykonanie również w przypadku obecności u pacjenta:
- objawów niedoczynności tarczycy – wówczas ma miejsce przyrost masy ciała, duszności, nadmierna męczliwość, zaparcia, sucha, zimna i blada skóra, ciągłe uczucie zimna czy niepokój i napięcie;
- objawów nadczynności tarczycy – kiedy mamy do czynienia z symptomami takimi jak nadmierna pobudliwość, uczucie gorąca, zwiększona potliwość oraz drażliwość, drżenie rąk, utrata masy ciała czy wypadanie włosów;
- woli, czyli powiększenia tarczycy wykrytego podczas badania palpacyjnego, a czasami również podczas oględzin wzrokowych;
- problemów z przełykaniem, duszności, chrypki niewiadomego pochodzenia, nowotworów, Hashimoto;
- nieprawidłowości ujawnionych podczas poprzednich badań ultrasonograficznych oraz konieczności skontrolowania postępów w ich leczeniu.
W przypadku dzieci i nastolatków wskazaniem do badania są wszystkie powyższe objawy, a także nieharmonijny rozwój, opóźnienie lub zbyt wczesne dojrzewanie, zaburzenia miesiączkowania czy podejrzenia chorób autoimmunologicznych. Na USG zazwyczaj kieruje lekarz, ale powinien wykonywać je każdy, profilaktycznie co kilka lat. U osób, u których wykryto jakiekolwiek zmiany, konieczne jest jego powtarzanie, przynajmniej co 3 lata.
Jak wygląda przygotowanie do badania?
Do USG szyi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Istotne jest jedynie to, by zdjąć przed nim biżuterię z badanych okolic. Nie ma konieczności przychodzenia na czczo, ale warto zadbać o odpowiedni ubiór np. unikać golfów czy odzieży, która mogłaby zasłonić obszar poddawany oględzinom. Obrazowanie tarczycy jest w pełni bezpieczne, niebolesne i nieinwazyjne, co sprawia, że jest lubiane przez większość Pacjentów – również tych najmłodszych. Można wykonywać je wielokrotnie u tych samych osób, nawet w stosunkowo niedługich odstępach czasu. W przypadku dzieci nie ma konieczności stosowania środków usypiających tak, jak to się zdarza przy innych procedurach diagnostycznych. Badanie wymaga jedynie minimalnej współpracy z lekarzem.
Na czym polega ultrasonografia tarczycy?
Zazwyczaj wizytę rozpoczyna się od krótkiego wywiadu oraz przygotowania pacjenta do badania. Ten proszony jest o zajęcie miejsca siedzącego lub położenie się na kozetce oraz odsłonięcie okolic szyi. W następnej kolejności skórę smaruje się specjalnym żelem ułatwiającym przewodnictwo i przykłada się do niej głowicę. Osoba przeprowadzająca badanie porusza nią na różne strony, by dokładnie móc obejrzeć wszystkie struktury. Cała procedura nie trwa więcej, niż około 10-15 minut, a wyniki otrzymuje się od razu. Jeżeli posiadamy wyniki poprzednich badań obrazowych lub laboratoryjnych, warto zabrać je ze sobą na wizytę, co da lekarzowi znacznie szersze pojęcie o charakterze problemu. Ułatwi też sformułowanie odpowiednich zaleceń.
Co umożliwia USG tarczycy?
Podczas badania lekarz uzyskuje dostęp do obrazu nie tylko samego gruczołu tarczycowego, ale również tkanek okolicznych takich jak węzły chłonne czy unaczynienie. Dzięki temu może ocenić wielkość płatów tarczycy i grubość jej cieśni, miąższ gruczołu, ewentualne patologiczne zmiany oraz ich wymiary i lokalizację. Procedura jest przydatna podczas planowania leczenia – umożliwia bowiem dokładne wyliczenie dawek poszczególnych leków czy kontroli postępów. Wykorzystywana bywa także po operacjach, kiedy konieczna jest ocena zmian odrostowych czy progresji w zakresie gojenia.
USG tarczycy prywatnie — cena
Ile może kosztować USG tarczycy? Koszt takiego badania nie jest nadmiernie wysoki, szczególnie w odniesieniu do jego dużej wartości diagnostycznej. Cena USG tarczycy w Kids Clinic to 200 złotych. Chociaż przyjmujemy na terenie Kalisza, przyjeżdżają do nas pacjenci również z miast takich jak Pleszew, Ostrów Wielkopolski, Turek, Jarocin, Sieradz czy Konin. Po badaniu otrzymują oni szczegółowe objaśnienia od lekarza dotyczące wyniku, a także dokumentację w postaci zdjęć oraz opisu. Dzięki naszej stronie internetowej możliwe jest zapoznanie się ze szczegółowym profilem działalności naszej kliniki oraz rezerwowanie terminów wizyt u specjalistów. Każde badanie w Kids Clinic wykonywane jest w komfortowej i przyjaznej atmosferze.