W jakim celu wykonujemy badanie ?
Zonulina jest białkiem kontrolującym substancje, które trafią do naszego krwioobiegu poprzez komórki jelita cienkiego. Badanie jest przeprowadzane w celu oceny poziomu tego białka we krwi lub innych próbkach biologicznych.
Zwiększona przepuszczalność jelitowa, nazywana również przeciekiem jelitowym, może prowadzić do przedostawania się nieprawidłowych substancji, takich jak toksyny, antygeny i bakterie, z jelit do krwiobiegu. To zjawisko może stanowić czynnik ryzyka dla rozwoju różnych chorób, w tym chorób :
- autoimmunologicznych,
- alergii,
- chorób zapalnych jelit,
- zespół jelita wrażliwego IBS
Ponadto zonulina wzrasta również u pacjentów z nieleczoną alergią pokarmową.
Badanie na poziom zonuliny może być również przydatne w monitorowaniu skuteczności terapii i ocenie postępu w leczeniu chorób związanych z przepuszczalnością jelitową. Poprzez okresowe badanie poziomu zonuliny można ocenić, czy terapia przynosi oczekiwane rezultaty i czy następuje poprawa stanu bariery jelitowej.
Kiedy NIE POBIERAMY kału do wykonania badania?
Wynik badania nie będzie wiarygodny, gdy materiał do badania zostanie pobrany podczas przyjmowania: antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwgorączkowych. Badanie można wykonać po upływie przynajmniej 2 tygodni od chwili zakończenia leczenia. Tydzień przed wykonaniem badania nie należy zażywać probiotyków.
Co badamy?
Badanie zonuliny polega na pomiarze poziomu tego białka w próbkach kału testem immunoenzymatycznym. Wynik badania zonuliny może dostarczyć informacji na temat przepuszczalności jelitowej. Zakres referencyjny poziomu Zonuliny w kale to >48ng/ml. Wartości powyżej świadczą o uszkodzeniu błony śluzowej jelita i jej wzmożonej przepuszczalności.
Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku?
Oprócz badania zonuliny, lekarz może zlecić badania laboratoryjne, takie jak badania krwi, które mogą pomóc w identyfikacji ewentualnych stanów zapalnych, niedoborów składników odżywczych lub innych nieprawidłowości, które mogą być związane z przepuszczalnością jelitową. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak endoskopia z pobraniem próbek tkanki jelitowej (biopsji). Badanie na zonulinę powinno być interpretowane przez lekarza lub specjalistę medycznego, takiego jak gastroenterolog, immunolog, alergolog lub dietetyk kliniczny.
Czytaj więcej
Pewne choroby i zaburzenia mogą mieć swój początek w jelitach, a konkretnie – w ich przepuszczalności. Odpowiada za to zonulina, która kontroluje błonę śluzową jelita. Wykrywana jest w kale, dzięki czemu badanie pod kątem niektórych niespecyficznych dolegliwości pod kątem tych zaburzeń można wykonać wygodnie, a jego cena jest stosunkowo niska.
Czym jest zonulina?
Wśród licznych markerów świadczących o problemach z trzewiami ważną rolę w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego i alergii stanowi zonulina w kale. To białko kontrolujące błonę śluzową jelita, to znaczy decydujące o tym, jakie składniki pokarmowe powinny przedostawać się drogą wchłaniania przez jego ścianę w celu wychwycenia ich z pokarmu do krwioobiegu. Niestety jest ona bardzo wrażliwa na działanie czynników prozapalnych, dlatego może spowodować dolegliwości jelitowe, gdy dojdzie do wzrostu jej stężenia. Ważną kwestią jest więc nie tylko cena badania tego markeru błony śluzowej jelita, ale także to, kiedy się je zleca.
W jakich chorobach zonulina w kale jest podwyższona?
Bardzo często dolegliwości świadczące o rozszczelnieniu jelit przebiegają w schorzeniach z autoagresji, takich jak celiakia, alergie pokarmowe, ale również przy częstych infekcjach wywołujących stany zapalne, w chorobach stawów, Hashimoto, depresji czy w spektrum autyzmu. Gdy lekarz podejrzewa, że powodem problemów może być zonulina w kale, badanie najłatwiej zlecić w renomowanej klinice oferującej taką usługę. Jego cena jest niewygórowana, a może ono dostarczyć wielu ważnych informacji na temat stanu błony śluzowej jelit.
Kiedy lekarz może zlecić badanie zonuliny?
W niektórych przypadkach, takich jak autyzm czy depresja, lekarz prowadzący może zostać poinformowany o niespecyficznych dolegliwościach – bólach brzucha czy biegunkach. To objawy, które bardzo łatwo wykażą, czy w kale jest obecna zonulina. Badanie lekarz może zlecić również w diagnostyce problemów, takich jak alergie, choroby stawów, oraz podczas ich prowadzenia. Można też wykonać je na własną rękę w renomowanej klinice. Cena wykrycia podwyższonego poziomu tego białka w kale jest stosunkowo niewysoka – to jednorazowy wydatek, który pomoże ustalić, z jaką chorobą ma się do czynienia, i do jakiego stanu doprowadziła ona błonę śluzową jelita.
Jak wygląda badanie zonuliny w kale?
Jest to test nieinwazyjny, to znaczy bezbolesny i niewymagający szczególnych przygotowań. Gdy błona śluzowa jelita nie funkcjonuje prawidłowo, wówczas w treści pokarmowej znajduje się zbyt wysoki poziom zonuliny. Badanie polega na przyniesieniu do laboratorium próbki kału pobranej na patyczek z wacikiem i ocenie mikroskopowej stężeni tego markeru. Jaka jest jego cena?
Ile kosztuje badanie zonuliny w kale?
Koszty prywatnych badań często są przeszkodą dla wielu osób, jednak w rzeczywistości nie są one tak wysokie. Gdy trzeba sprawdzić, czy jest obecna zonulina w kale, cena takiego badania z pewnością nie będzie odstraszająca dla pacjentów chcących wykonać je prywatnie. Wówczas oszczędzić sobie można długiego oczekiwania w kolejkach i do specjalisty udać się już z gotowym wynikiem. W renomowanej klinice cena takiego testu jest stosunkowo niska, przez co pacjenci dużo chętniej decydują się na zlecenie go na własną rękę.
Dlaczego warto zlecić badanie tego markeru?
Proces trawienia jest niezbędny dla odżywienia organizmu i dostarcza wielu cennych informacji o zdrowiu. Błona śluzowa jelita jest z kolei bardzo reaktywna i wyposażona w mnóstwo czułych mechanizmów reagujących na najmniejsze stężenia składników odżywczych, ale i patogenów. Dlatego w kale znajduje się wiele czynników, które wydala się wraz z niestrawionymi resztkami. Badanie zonuliny to jednorazowy wydatek, który może pomóc zdiagnozować faktyczną przyczynę dolegliwości.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.