Czym jest echo serca? Co powinno nas zaniepokoić i jak przygotować się do badania z dzieckiem?

Czym jest echo serca? Co powinno nas zaniepokoić i jak przygotować się do badania z dzieckiem?

Czym jest echo serca? Co powinno nas zaniepokoić i jak przygotować się do badania z dzieckiem?

Serce to jeden z najważniejszych narządów człowieka, które pełni rolę pompy tłoczącej krew w naszym organizmie. Ważne jest zatem aby dbać o nie już od pierwszych chwil życia. Dlatego jeśli zauważysz istotne zmiany u swojego dziecka warto udać się po poradę do kardiologa dziecięcego. Lekarz ten skieruje dziecko na odpowiednie badania, np. echo serca.

Czym jest echo serca?

Inaczej echokardiografia lub USG serca – nieinwazyjne badanie diagnostyki serca wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Ma ono na celu określenie budowy serca w tym jego wielkości, działania zastawek oraz sprawdzenie pracy komór. Pozwala ono również na diagnostykę wad serca i nowotworów mięśnia sercowego. Dzięki niemu można również zobaczyć czy obecny jest płyn w worku osierdziowym. Wykonuje się je już od 2. miesiąca życia dziecka.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli chodzi o wady serca w przypadku niemowląt mogą one dawać takie objawy jak: przyspieszony oddech, trudności z karmieniem, sina barwa wokół ust, na języku, spojówkach lub kiedy sinica po porodzie utrzymuje się długi czas po narodzeniu, obrzęki czy też spowolniony rozwój. U starszych dzieci i młodzieży objawami wad serca może być ogólne zmęczenie bądź zmęczenie w trakcie i po wysiłku lub ból w klatce piersiowej. Ponadto powinniśmy wziąć pod uwagę genetyczne podłoże choroby – jeśli kilka osób w rodzinie chorowało na serce istnieje większe ryzyko wady serca u naszej pociechy. Zatem kiedy dziecko męczy się dość szybko, wolno przybiera na wadze lub ma któreś z powyższych objawów nie powinniśmy tego bagatelizować. Warto wtedy udać się na konsultację do specjalisty.

Jak przygotować się do echokardiografii?

U dzieci poniżej 3 roku życia istotne jest by były nakarmione i wypoczęte. Można jednak mieć ze sobą butelkę z piciem czy jedzeniem. Na wypadek gdyby dziecko trzeba było uspokoić ważne aby mieć ze sobą ulubioną zabawkę, smoczek lub można włączyć dziecku ulubioną bajkę czy muzykę. Niemowlę powinno mieć rozpinany kaftanik lub kombinezon. Starszemu dziecku powinniśmy przedstawić na czym polega badanie a nawet je zobrazować poprzez zabawę, pokazując mu gdzie ma serduszko. To zdaje egzamin ☺ Istotną sprawą jest by dziecko nie płakało i nie miało żadnej infekcji.

Jak umówić się na wizytę w Kids Clinic?

Na wizytę do kardiologa dziecięcego czy echokardiografię można umówić się telefonicznie pod numerem: 510 935 395 bądź poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie.
Zapraszamy!

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk