Blog

Mother helps her little girl to makes inhalation at home.During coronavirus COVID-19

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc: Przyczyny, Objawy, Leczenie i Zapobieganie

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc, znane również jako zapalenie płuc wywołane przez Mycoplasma pneumoniae, jest jednym z rodzajów infekcji dróg oddechowych. Choć może być mniej powszechne niż inne formy zapalenia płuc, ma swoje charakterystyczne cechy, które warto poznać.

Przyczyny i Rozprzestrzenianie:

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc jest wywołane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae. Co wyróżnia tę bakterię, to brak ściany komórkowej, co sprawia, że jest bardziej oporna na wiele antybiotyków skierowanych przeciwko bakteriom z tradycyjnymi ścianami komórkowymi. Mycoplasma pneumoniae jest przenoszona drogą kropelkową, głównie podczas kontaktu bezpośredniego lub poprzez wydzieliny oddechowe zakażonej osoby.

Objawy mykoplazmatycznego zapalenia płuc mogą być różnorodne i obejmują:

  • Suchy Kaszel: Charakterystycznym objawem jest uporczywy, suchy kaszel, który może być szczególnie dokuczliwy.
  • Gorączka: Wzrost temperatury ciała jest częsty i może utrzymywać się przez kilka dni.
  • Ból Gardła: Ból lub suchość w gardle może występować jako wczesny objaw infekcji.
  • Bóle Mięśni i Stawów: Niekiedy pacjenci skarżą się na bóle mięśni i stawów.
  • Duszność: U niektórych osób, zwłaszcza w przypadku cięższych postaci, może występować duszność.

Przebieg choroby jest zwykle łagodny, choć czasami mykoplazmatyczne zapalenie płuc może prowadzić do powikłań, takich jak oskrzelowe zapalenie płuc czy zapalenie osierdzia.

Diagnoza:

Diagnoza mykoplazmatycznego zapalenia płuc opiera się na zestawieniu charakterystycznych objawów klinicznych z wynikami badań laboratoryjnych. W KidsClinic w Kaliszu lekarz pediatra może zlecić badanie krwi, które pokaże obecność przeciwciał przeciwko bakterii Mycoplasma pneumoniae lub testy molekularne PCR.

Leczenie:

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc jest zazwyczaj leczone antybiotykami. Chociaż bakterie Mycoplasma pneumoniae są oporne na wiele rodzajów antybiotyków, istnieją specyficzne leki, które są skuteczne w zwalczaniu tej infekcji- są nimi działające wewnątrzkomórkowo makrolidy. Pediatra w KidsClinic po dokładnej diagnostyce dobierze odpowiednią terapię w zależności od nasilenia objawów i ogólnego stanu pacjenta. W przypadku cięższych objawów lub powikłań może być konieczna hospitalizacja.

Zapobieganie:

Pediatra w KidsClinic podkreśla,że zapobieganie mykoplazmatycznemu zapaleniu płuc obejmuje podstawowe środki higieniczne, takie jak częste mycie rąk, unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi oraz zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania. Chociaż szczepionka przeciwko bakterii Mycoplasma pneumoniae nie jest powszechnie dostępna, przestrzeganie higieny osobistej może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia. W okresach zwiększonej zachorowalności, warto unikać skupisk ludzi i dbać o zdrowy tryb życia, aby wzmocnić układ odpornościowy.

Podsumowanie:

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc, wywołane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae, to infekcja dróg oddechowych, która może powodować objawy podobne do grypy lub przeziębienia. Charakteryzuje się m.in. suchym kaszlem i długim okresem rekonwalescencji. Diagnoza opiera się na badaniach laboratoryjnych, a leczenie obejmuje stosowanie specyficznych antybiotyków. Zapobieganie polega na utrzymaniu higieny osobistej i unikaniu kontaktu z osobami zakażonymi. W przypadku wystąpienia objawów, zaleca się skonsultowanie się z poradnią pediatryczną aby uzyskać odpowiednie leczenie przez pediatrę.

 

 

Źródła:

  1. Maria Korzon. Atypowe zapalenie płuc u dzieci i młodzieży.
  2. Dr n. med. Magdalena Rogalska. Mykoplazma. Przyczyny, objawy, leczenie.
  3. Waites K.B., Prescott Atkinson T., tłum. K. Perzanowska-Brzeszkiewicz, Rola Mycoplasma pneumoniae w zakażeniach górnych dróg oddechowych.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk