fbpx
Chubby mom in sportswear pause  her online fitness class on laptop and comfort her crying baby, doing exercise on floor mat at home

Programowanie metaboliczne: Wczesne początki otyłości w ciąży i pierwszych latach życia

Programowanie metaboliczne to termin odnoszący się do procesu, w którym środowisko, w jakim rozwija się płód w czasie ciąży i pierwszych lat życia, może wpłynąć na zdolność organizmu do regulacji metabolizmu w przyszłości.

Młody organizm jest szczególnie podatny na wpływ różnych czynników zewnętrznych, które mogą wpłynąć na programowanie metaboliczne. Jeśli podczas tego krytycznego okresu wystąpią niekorzystne czynniki środowiskowe, takie jak niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadmierne narażenie na stres czy występowanie niskiej jakości snu, może to wpłynąć na rozwijający się metabolizm dziecka i zwiększyć jego podatność na otyłość w przyszłości.

Badania naukowe dowodzą, że środowisko, w jakim rozwija się płód i niemowlę, może wpłynąć na ryzyko rozwoju otyłości i innych schorzeń metabolicznych w przyszłości. Otyłość w dzieciństwie jest poważnym problemem zdrowotnym, a dzieci otyłe mają większe ryzyko zachorowania na otyłość w okresie dorosłym, co niesie ze sobą zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i innych schorzeń.

Wczesne etapy życia, w tym ciąża i pierwsze lata po urodzeniu, są okresem, w którym organizm dziecka rozwija swoje podstawowe mechanizmy regulujące metabolizm.

 

  1. Wpływ na rozwijający się układ nerwowy: Środowisko wewnątrzmaciczne i wczesne lata życia wpływają na rozwijający się układ nerwowy dziecka. Czynniki, takie jak dieta matki, mogą wpływać na kształtowanie układu nerwowego, który reguluje apetyt i uczucie sytości. Zaburzenia w tych mechanizmach mogą prowadzić do zaburzeń w kontroli apetytu i skłonności do jedzenia w nadmiarze.
  2. Zmiany hormonalne: Czynniki środowiskowe mogą wpływać na równowagę hormonalną dziecka, zarówno w okresie prenatalnym, jak i po urodzeniu. Nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do zmian w poziomach hormonów, takich jak insulina, leptyna czy grelina, co z kolei może wpływać na apetyt, procesy metaboliczne i odkładanie tkanki tłuszczowej.
  3. Zmiany w metabolizmie glukozy i lipidów: Programowanie metaboliczne może wpływać na zdolność organizmu do prawidłowej regulacji poziomu glukozy we krwi oraz metabolizmu lipidów. Zaburzenia w tych mechanizmach mogą prowadzić do insulinooporności i zwiększonego gromadzenia się tłuszczu w organizmie.
  4. Zmiany epigenetyczne: Epigenetyka odgrywa kluczową rolę w programowaniu metabolicznym. Czynniki środowiskowe, takie jak dieta i poziom stresu, mogą wpływać na modyfikacje histonów i metylację DNA, co z kolei może wpływać na ekspresję genów związanych z metabolizmem i skłonnością do otyłości.

Świadomość wpływu programowania metabolicznego może pomóc w podjęciu odpowiednich działań profilaktycznych w celu zapobiegania otyłości u dzieci. Trzeba pamiętać lak ważna jest diagnostyka i leczenie otyłości u dzieci. Diabetolog dziecięcy Kids Clinic wyjaśni jakie konsekwencje niosą ze sobą nadprogramowe kilogramy pociech. W ofercie przychodni KidsClinic znajdziemy także diagnostykę cukrzycy u dzieci, która często jest następstwem rozowju otyłości. Edukacja przyszłych matek na temat zdrowego stylu życia w czasie ciąży, w tym zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, jest niezwykle istotna. Dodatkowo, wsparcie i edukacja rodziców na temat właściwego żywienia i aktywności fizycznej w pierwszych latach życia dziecka może mieć istotny wpływ na zdrowy rozwój i zmniejszenie ryzyka otyłości w przyszłości.

 

Źródła:

Jennifer Shine Dyer, Charles R. Rosenfeld, Metabolic Imprinting by Prenatal, Perinatal, and Postnatal Overnutrition.

Mulchand S Patel et al. Ann Nutr Metab. 2011., Metabolic programming in the immediate postnatal life.

Dr n. med. Ewa Zagórecka, Teoria „programowania metabolicznego”.

 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk