fbpx
Nurse injecting insulin in diabetic young girl belly. Close up of young girl with type 1 diabetes taking insuling with syringe needle.

Hipoglikemia: Definicja i jak jej zaradzić.

Hipoglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi jest niższy niż norma. Zazwyczaj przyjmuje się, że hipoglikemia u dzieci występuje, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dL (3.9 mmol/L). Jest to ogólnie przyjęta granica dla dzieci w wieku powyżej 2 lat, podobna jak u dorosłych. Warto jednak zaznaczyć, że dla noworodków i niemowląt istnieją odmienne kryteria diagnozy hipoglikemii. W przypadku noworodków, uznaje się, że poziom glukozy we krwi poniżej 45 mg/dL (2.5 mmol/L) jest wskazaniem do interwencji medycznej i diagnozy hipoglikemii.

Jest to najczęstszy problem związany z leczeniem cukrzycy, ale może również występować u osób niecukrzycowych z różnych przyczyn. Hipoglikemia wymaga szybkiej reakcji, ponieważ może prowadzić do poważnych objawów i powikłań.

Przyczyny hipoglikemii:

 • Najczęstszą przyczyną hipoglikemii jest nadmierna dawka insuliny lub leków doustnych stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 1 lub 2. Nadmierna dawka tych leków może obniżać poziom cukru we krwi poniżej wartości normy.
 • Dłuższy okres między posiłkami lub pominięcie posiłku może spowodować spadek poziomu glukozy we krwi.
 • Wysokie natężenie aktywności fizycznej bez odpowiedniego dostosowania dawki insuliny lub przyjmowania dodatkowych węglowodanów może wywołać hipoglikemię.
 • Niektóre choroby i infekcje mogą wpływać na metabolizm glukozy i powodować hipoglikemię.

Objawy hipoglikemii:

Objawy hipoglikemii u osób niecukrzycowych mogą występować w wyniku różnych czynników, które wpływają na poziom glukozy we krwi. Hipoglikemia u osób, które nie mają cukrzycy, może być spowodowana m.in.

 • nieprawidłową dietą,
 • zbyt dużym wysiłkiem fizycznym,
 • chorobami,
 • stosowaniem niektórych leków
 • niskim poziomem hormonów.

Oto niektóre z możliwych objawów hipoglikemii u osób niecukrzycowych:

 1. Głód i uczucie głodu.
 2. Zawroty głowy, dezorientacja lub trudności z koncentracją.
 3. Drżenie i uczucie niepokoju.
 4. Kołatanie serca i przyspieszone bicie serca.
 5. Nadmierne pocenie się.
 6. Ból głowy.
 7. Osłabienie i zmęczenie.
 8. Nudności i uczucie niepokoju w żołądku.
 9. Rozdrażnienie i zmiana nastroju.
 10. Blednięcie skóry.
 11. Zmiana wzroku lub zaburzenia widzenia.

Jak zaradzić hipoglikemii?

 1. W przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii, należy natychmiast podać źródło glukozy. Może to być żel glukozowy, owoce lub sok, a także słodkie napoje.
 2. Ważne jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi, szczególnie u dzieci z cukrzycą. Dzięki temu można wcześniej zauważyć spadki poziomu glukozy i odpowiednio na nie zareagować.
 3. Regularne i zrównoważone posiłki są kluczowe dla uniknięcia hipoglikemii.
 4. Dostosowana dawka insuliny lub leków do aktywności fizycznej, poziomów glukozy i planowanych posiłków dziecka.
 5. Osoby z cukrzycą, ich rodziny oraz osoby bliskie powinny być odpowiednio przeszkolone, aby wiedzieć, jak rozpoznać objawy hipoglikemii i jak na nią reagować. Świadomość tego problemu jest kluczowa dla szybkiej reakcji i uniknięcia poważniejszych konsekwencji.

W przypadku podejrzenia hipoglikemii u dziecka, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy i postępowania. Diabetolog dziecięcy w przychodni KidsClinic pomoże znaleźć przyczynę obniżonego poziomu cukru we krwi dziecka, a następnie określi sposób dalszego postępowania. Trzeba pamietać, że przyczyną hipoglikemii może być cukrzyca, dlatego istotna jest diagnostyka cukrzycy u dzieci. Regularne monitorowanie poziomu glukozy u dzieci z cukrzycą lub zwiększone ryzyko wystąpienia hipoglikemii jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i uniknięcia powikłań. Poradnia diabetologiczna w przychodni KidsClinic ma w swojej ofercie także diagnostykę otyłości u dzieci.

 

Źródła:

https://www.childrenscolorado.org/conditions-and-advice/conditions-and-symptoms/conditions/pediatric-hypoglycemia/

Diabetologia wieku rozwojowego Małgorzata Myśliwiec, Przemysława Jarosz-Chobot

Pediatric Endocrinology, Diabetes and Metabolism

dr n. med. Irmina Korzeniewska-Dyl, Hipoglikemia – objawy mniej oczywiste

 

 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk