fbpx
3d rendered medically accurate illustration of a tape worm

Tasiemiec- Objawy, diagnostyka, profilaktyka i leczenie.

Tasiemce są płazińcami z grupy Cestoda (tasiemców), które są pasożytami o długim ciele, składającym się z segmentów zwanych proglotydami. Tasiemce żyją w przewodzie pokarmowym swojego żywiciela, przyczepione do ściany jelita cienkiego za pomocą przyssawek. Dzięki temu pasożyt czerpie korzyści z przyswajanych przez żywiciela składników odżywczych. Wyróżniamy kilka gatunków tasiemców, ale najczęściej występującym w zakażeniach u człowieka są:

  • Taenia saginata (tasiemiec nieuzbrojony);
  • Taenia solium (tasiemiec uzbrojony).

Cykl życiowy tasiemca jest złożony i zależny od gatunku. W przypadku tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata) i tasiemca uzbrojonego (Taenia solium), człowiek jest ostatecznym żywicielem, a zarażenie następuje przez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa zarażonych zwierząt, najczęściej bydła (w przypadku tasiemca nieuzbrojonego) lub wieprza (w przypadku tasiemca uzbrojonego). Po spożyciu larwy tasiemca z jajami, larwy rozwijają się w przewodzie pokarmowym człowieka, a następnie przytwierdzają się do jelita i rosną, tworząc coraz to nowe segmenty z jajami. Te segmenty, zwane proglotydami, odpadają i są wydalane z kałem, kontynuując cykl życiowy w środowisku zewnętrznym.

Objawy zakażenia tasiemcem:

Zakażenie tasiemcem może przebiegać bezobjawowo, co sprawia, że pacjent przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy z obecności pasożyta w swoim organizmie. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się następujące objawy:

  • Bóle brzucha i nudności: Osoba zakażona tasiemcem może doświadczać bólu brzucha, który jest związany z obecnością pasożyta w przewodzie pokarmowym.
  • Utrata masy ciała: Tasiemiec pobiera część składników odżywczych z pokarmu dostarczanego organizmowi, co może prowadzić do utraty masy ciała i osłabienia.
  • Zaburzenia trawienne: Może wystąpić biegunka lub zaparcia.
  • Niedobory witamin i minerałów: Pasożyt zaburza wchłanianie witamin i minerałów, co prowadzi do niedoborów.
  • Widoczne ogniska pasożytnicze w kale: W przypadku silnego zakażenia mogą pojawić się widoczne fragmenty tasiemca w kale.

Diagnostyka:

Diagnoza tasiemca opiera się na analizie objawów klinicznych oraz wyników badań laboratoryjnych. Centrum zdrowia KidsClinic w Kaliszu oferuje badanie na pasożyty jelitowe, które pozwala na kompleksową diagnostykę w kierunku chorób pasożytniczych. Wykrywa aż 20 różnych pasożytów, w tym tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego.

Leczenie:

Leczenie tasiemczycy polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych. Diagnostyka w przychodni KidsClinic umożliwi odpowiednie rozpoznanie, do badania na pasożyty jest dostępna także e-konsultacja z e-receptą, które znajdziemy na stornie internetowej przychodni KidsClinic.

Wdrożenie skutecznego leczenia poprzez dobranie właściwych leków. Najczęściej stosowane są te zawierające prazykwantel, które są skuteczne w usunięciu pasożyta z organizmu. Po zastosowaniu leczenia zaleca się również regularne badania kału w celu potwierdzenia skuteczności terapii. Ważne jest również monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, aby w przypadku powikłań lub zaawansowanego zakażenia możliwe było odpowiednie postępowanie medyczne.

Prewencja:

Aby uniknąć zakażenia tasiemcem, należy przestrzegać higieny osobistej i spożywać odpowiednio przygotowane i ugotowane mięso. Należy unikać surowego mięsa oraz mięsa niedogotowanego, zwłaszcza wieprzowego. Regularne mycie rąk przed posiłkami oraz po korzystaniu z toalety jest również ważne w zapobieganiu infekcjom pasożytniczym.

Ważne jest, aby w przypadku podejrzenia zakażenia tasiemcem lub wystąpienia niepokojących objawów, natychmiast skontaktować się z lekarzem. Diagnostyka w Centrum zdrowia KidsClinic w Kaliszu umożliwi wczesne rozpoznanie i tym samym szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Nie należy podejmować samodzielnych prób leczenia, ponieważ może to spowodować powikłania i utrudnić dalszą diagnozę.

 

 

Źródła:

Anna Własienko, Ernest Kuchar. Diagnostyka, leczenie i profilaktyka najczęstszych chorób pasożytniczych u dzieci.

Lek Aleksandra Witkowska, Kazimierz Janicki. Tasiemiec uzbrojony – objawy, leczenie i cykl rozwojowy.

Mgr farm. Szymon Dybalski. Pasożyty ludzkie: Tasiemczyca i rodzaje tasiemców.

 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk