fbpx

Blog

Badanie USG bioderek - kiedy powinniśmy umówić się na badanie?

Badanie USG bioderek – kiedy powinniśmy umówić się na badanie?

Kiedy powinniśmy zrobić badanie usg bioderek?

Badanie USG stawów biodrowych to jedno z najważniejszych badań, które wykonuje się u niemowląt. Powinniśmy to robić w pierwszych 12 miesięcy jego życia.

Warto wiedzieć, że pierwsze usg bioderek dziecko wykonywane ma zaraz po narodzinach – to właśnie wtedy po raz pierwszy oceniany jest ich stan. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo – następne badanie możemy odbyć za kilka miesięcy.

Na badaniu USG bioderek ortopeda dokładnie sprawdzi oba stawy i oceni ich stabilność, a także ewentualne ograniczenia. Sprawdzi również, czy obie nóżki na pewno są tej samej długości.
Inne badania stawów

Co robić, aby bioderka rozwijały się prawidłowo?

Przede wszystkim lekarz może zasugerować nam, abyśmy starali się jak najczęściej układać dziecko na brzuszku. Takie ułożenie „zmusi” malucha do prawidłowej pracy. W pierwszych miesiącach można stosować również szerokie pieluchowanie, ale tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z ortopedą, ponieważ nie jest to dobre dla wszystkich dzieci.

Inne badania USG stawów

USG bioderek nie jest jednak jedynym, które powinniśmy przeprowadzić. Warto badać również inne stawy. Najczęściej przekierowuje nas tam ortopeda i nie powinno to być powodem do niepokoju – są to zwykłe badania kontrolne. Badanie USG pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, których nie ujawnią inne badania lekarskie.

Badania USG w Kids Clinic

Kids Clinic oferuje różnego rodzaju badania USG, które można znaleźć na naszej stronie internetowej: Kids Clinic Kalisz

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk