fbpx

Blog

dzien walki z rakiem kidsclinic

Dzień walki z Rakiem w Galerii Amber

Informujemy ze dnia 27.10.2023r punkt pobrań przychodni KidsClinic będzie pobierał materiał diagnostyczny do badań markerów nowotworowych u Kobiet i Mężczyzn. Akcja jest sponsorowana przez Galerie Amber w Kaliszu w związku ze światowym dniem walki z Rakiem Piersi. Badaniu poddana jest próbka krwi w której oznaczamy 3 markery nowotworowe.

Badania dla Kobiet:

  • BADANIE CA 15-3

Wykorzystuję się głównie w diagnostyce raka piersi, jednak jego podwyższone stężenie obserwuje się również u osób cierpiących na inne nowotwory tj. raka jajnika, szyjki macicy, endometrium, niedrobnokomórkowego raka płuca.

  • BADANIE CA 125

Białko antygenowe, które jest markerem nowotworowym. Jego stężenie jest szczególnie wysokie u kobiet z rakiem jajnika.

  • BADANIE CA 19-9

Marker nowotworowy którego oznaczanie może być przydatne w procesie diagnostyki głównie nowotworu trzustki, ale również nowotworów jelita grubego, czy żołądka.

 

Badanie dla Mężczyzn:

  • BADANIE PSA

Jest jednym z markerów przerostu prostaty wykrywanym w krwi. Oznaczenie poziomu PSA całkowitego powinno być wykonywane regularnie, gdyż jest to jedna z metod badania przesiewowego wykonywanego u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty.

  • BADANIE AFP

Może wskazywać na raka wątroby, nowotwór jąder lub marskość wątroby.

  • BADANIE CA 19-9

Marker nowotworowy którego oznaczanie może być przydatne w procesie diagnostyki głównie nowotworu trzustki, ale również nowotworów jelita grubego, czy żołądka.

 

Badania są wykonywane nieodpłatnie, w godzinach od 15:00 do 19:00 dnia 27.10.2023r w Galerii Amber w Kaliszu. Po pobraniu krwi materiał trafi do laboratorium a wyniki będzie można sprawdzić poprzez naszą stronę internetową www.kidsclinic.pl już we wtorek 31.10.2023r.

Jak Przygotować się do badań:

  • Oddając próbkę, powinieneś być w pełni zdrowy. Nawet drobne przeziębienie czy gorączka mogą zafałszować wyniki.
  • W przypadku oznaczania PSA u mężczyzn, przed badaniem zrezygnuj z wysiłku fizycznego, który powoduje ucisk gruczołu krokowego (np. jazda na rowerze).
  • W przypadku oznaczania PSA, na dwa dni przed oddaniem próbki powstrzymaj się od współżycia oraz unikaj długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.
  • Nie wykonuj badań podczas okresu.

Markery nowotworowe, nazywane również wskaźnikami nowotworowymi, to substancje chemiczne o zróżnicowanej budowie wytwarzane w tkankach organizmu. W zdrowych tkankach ich ilość jest minimalna. Kiedy jednak pojawia się nowotwór, zwiększa się produkcja tych substancji.

Należy przede wszystkim pamiętać, że nawet podwyższone markery nowotworowe nie zawsze oznaczają, że mamy do czynienia z rakiem. Ich oznaczenie można łatwo zaburzyć, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie:

 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk