W jakim celu wykonujemy badanie?
Grzyby candida w normalnych warunkach występują w mikrobiocie przewodu pokarmowego. Posiew mykologiczny kału w kierunku grzybów candida oraz innych grzybów drożdżopochodny ma charakter przesiewowy i służy do oznaczenia ich ilości. Grzyb candida albicans który występuje w nadmiernj ilości w przewodzie pokarmowym może wywołać chorobę zwaną Kandydozą czyli grzybicę przewodu pokarmowego. Do takiej sytuacji najczęściej może dojść przy zaburzeniach układu immunologicznego (odpornościowego). Kiedy zostanie zaburzona równowaga organizmu. Zazwyczaj przydarza się to osobom, które przeszły terapię antybiotykową, są przemęczone i podlegają długotrwałym sytuacjom stresowym. Posiew kału na grzyby powinien być wykonany nie później niż 72 godziny po oddaniu próbki. Pobrany materiał należy odesłać do laboratorium nie później niż 15 godziny od momentu pobraniu próbki.
Grzyby Candida Objawy:
- Biegunki
- Zaparcia
- Skurczowe bóle brzucha
- Gazy, wzdęcia
- Swędzenie
- Wyprysk okołoodbytniczy
- Miejscowe zaczerwienienia skóry
- Nieprzyjemny zapach z ust
- Zaczerwienienie błon śluzowych
Grzyb candida który skolonizuje mikrobiotę jelitową człowieka może powodować uszkodzenie nabłonka jelitowego.
Co badamy?
Próbkę kału umieszczamy w próbce i odsyłamy do laboratorium gdzie specjaliści diagnostyki laboratoryjnej z dziedziny mikrobiologii zrobią posiew mykologiczny próbki.
Posiew mykologiczny kału czyli diagnostyka mykologiczna polega przede wszystkim na posianiu materiału biologicznego na selektywne podłoża do hodowli grzybów. Kolejnym etapem jest identyfikacja kolonii po wyglądzie zewnętrznym, po ich morfologii i kolorze. Wyizolowane kolonie poddaje się identyfikacji manualnej lub na wyspecjalizowanym aparacie oraz określa się ich ilość. Następnie przesiewa się na podłoża z nałożonymi substancjami hamującymi wzrost, czyli wykonuje się tzw. mykogram.
Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku?
Przerost grzybów Candida w przewodzie pokarmowym bardzo często idzie w parze z inwazją pasożytniczą. Posiew kału czyli diagnostykę w kierunku grzybów candida warto zacząć od przeleczenia ewentualnie występujących pasożytów jelitowych, a dopiero potem z grzybicy. Leczenie grzybów candida czy też leczenie grzybicy przewodu pokarmowego należy przeprowadzić poprzez
- modyfikacje diety
- konsultacje z lekarzem specjalistą i rozpoczęciem farmakoterapii przeciwgrzybiczej
- suplementacje probiotyków i prebiotyków które wpłyną pozytywnie na rozbudowę mikroflory jelitowej hamując przy tym rozwój grzybów candida i grzybów drożdżopochodnych.
Kamil –
badanie ok, po 2 tygodniach wynik. Wszystko zgodnie z Instrukcją, Polecam