W jakim celu wykonujemy badanie?
Grzybica paznokci to najczęstsza postać infekcji grzybiczej. Atakuje częściej paznokcie stóp niż rąk. Grzybica najczęściej atakuje najpierw część boczną paznokcia i przesuwa się w głąb płytki powodując zmianę koloru płytki paznokcia, czyli zaburzenie struktury paznokcia polegające na oddzieleniu się jego płytki od łożyska oraz rogowacenie podpłytkowe. Paznokcie najczęściej atakują grzyby drożdżopochodne oraz grzyby pleśniowe.
Próbką do badania są paznokcie ścinane nożyczkami po kawałku lub zeskrobiny z paznokcia. Można użyć do tego celu pilniczka lub innego narzędzia które pozwoli zeskrobać wierzchnią warstwę skóry. Badanie w kierunku grzybów oraz dermatofitów.
Przyczyny grzybicy paznokcia:
- wilgotne środowisko (np. w obuwiu, szczególnie gumowym),
- nieprzestrzeganie higieny lub nadmierna higiena stóp (np. zbyt częste mycie i ścieranie warstwy rogowej naskórka)
- choroby metaboliczne takie jak cukrzyca
- zaburzenia układu odpornościowego
- nadmierna potliwość
- często podeszły wiek
- długotrwała antybiotykoterapia
- chodzenie boso w miejscach publicznych
- używanie cudzego obówia
Objawy grzybicy stóp:
- Zgrubienie paznokcia.
- Zmiana kształtu paznokcia, często staje się on kruchy, wklęsły lub zniekształcony.
- Zmiana koloru paznokcia, często staje się żółty, brunatny lub biały.
- Łuszczenie się paznokcia.
- Rozdwajanie się paznokcia.
Co badamy?
Próbką do badania są ścięte paznokcie lub zeskrobiny z płytki paznokcia. Można użyć do tego celu pilniczka lub innego stępionego narzędzia które pozwoli zeskrobać wierzchnią warstwę skóry. Zeskrobiny umieszczamy w próbce i odsyłamy do laboratorium gdzie specjaliści diagnostyki laboratoryjnej z dziedziny mikrobiologii zrobią posiew mykologiczny próbki.
Posiew mykologiczny zeskrobin czyli diagnostyka mykologiczna polega przede wszystkim na posianiu materiału biologicznego na selektywne podłoża do hodowli grzybów. Kolejnym etapem jest identyfikacja kolonii po wyglądzie zewnętrznym, po ich morfologii i kolorze. Wyizolowane kolonie poddaje się identyfikacji manualnej lub na wyspecjalizowanym aparacie oraz określa się ich ilość. Następnie przesiewa się na podłoża z nałożonymi substancjami hamującymi wzrost, czyli wykonuje się tzw. mykogram.
Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku?
Grzybica paznokcia jest uleczalna, ale może to być długotrwałe i wymaga cierpliwości. Może obejmować:
- Leki przeciwgrzybicze: Lekarz może zalecić doustne leki przeciwgrzybicze, takie jak terbinafina lub itrakonazol, które trzeba przyjmować przez kilka miesięcy. Leki te pomagają w usuwaniu infekcji od wewnątrz.
- Leki miejscowe: Do leczenia grzybicy paznokci można stosować również leki miejscowe, takie jak lakiery przeciwgrzybicze lub kremy. Leki te stosuje się bezpośrednio na paznokcie, ale mogą być mniej skuteczne niż leki doustne.
- Usunięcie paznokcia: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy infekcja jest bardzo zaawansowana lub nie odpowiada na leki, może być konieczne usunięcie paznokcia chirurgicznie.
- Dbanie o higienę: Ważne jest, aby utrzymywać paznokcie czyste i suche oraz unikać sytuacji, które sprzyjają rozwojowi grzybów, np. noszenie ciasnych butów.
Leczenie grzybicy paznokci może być skomplikowane, dlatego ważne jest regularne monitorowanie postępu leczenia i konsultacja z lekarzem. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie grzybicy paznokci.
Karol –
Jestem bardzo miło zaskoczona wysoką jakością usług placówki Kids Clinic. Badanie bardzo precyzyjne. Będę polecać każdemu!