fbpx
Kiedy wybrać się do dermatologa dziecięcego ? Najczęstsze problemy skórne u dzieci i niemowląt.

Kiedy wybrać się do dermatologa dziecięcego ? Najczęstsze problemy skórne u dzieci i niemowląt

Kiedy wybrać się do dermatologa dziecięcego ? Najczęstsze problemy skórne u dzieci i niemowląt.

Skóra dziecka ma odmienną budowę niż u pacjentów dorosłych. Jest ona bardzo delikatna, wrażliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo często zmiany skórne u niemowląt to wynik nietolerancji pokarmowej czy alergii. Ze względu na odmienną specyfikację chorób dermatologicznych występujących u dzieci konieczna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty, czyli dermatologa dziecięcego.

Kim jest dermatolog dziecięcy?

Dermatolog dziecięcy to specjalista zajmujący się głównie leczeniem i profilaktyką chorób dermatologicznych u dzieci do 18 roku życia. Dokonuje oceny znamion, przebarwień czy innych zmian skórnych oraz zajmuje się leczeniem chorób włosów i paznokci

Kiedy wybrać się na wizytę?

Tak naprawdę każda zmiana skórna powinna uczulić rodziców do wybrania się na wizytę specjalistyczną. Ważna jest obserwacja skóry dziecka, przydatków i błon śluzowych. Alarmujące powinno być także “drapanie się” dziecka, łysienie, wystąpienie alergii czy nietolerancji pokarmowych. W przypadku chorób dermatologicznych ważny jest czas i szybkie rozpoczęcie odpowiednio dobranej terapii.

Najczęstsze problemy skórne u dzieci i niemowląt

Najczęstszymi chorobami dermatologicznymi, które wymagają leczenia specjalistycznego są: atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz pojawiający się w wieku dojrzewania trądzik młodzieńczy.

Atopowe zapalenie skóry

Po urodzeniu dziecko musi się przystosować do życia poza łonem matki. Wtedy często skóra łuszczy się przede wszystkim na rączkach, nóżkach i buzi. Kiedy jednak taki stan pojawia się koło 3 miesiąca życia a zmiany skórne są swędzące i szorstkie, może to oznaczać atopowe zapalenie skóry. Zmiany te mogą rozprzestrzenić się na całe ciało, przy czym często pojawia się obniżenie odporności oraz skłonność do nadkażeń skórnych. Około połowa przypadków atopowego zapalenia skóry ma podłoże alergiczne. Ważne jest mocne natłuszczanie skóry odpowiednimi preparatami aptecznymi i emolientami. Kluczową rolę odgrywa oczywiście konsultacja lekarska, podczas której omówiona zostaje przyczyna, zalecone zostaną odpowiednie badania i zastosowane odpowiednie metody leczenia.

Trądzik młodzieńczy

Podczas okresu dojrzewania najczęstszym problemem skórnym jest trądzik. Jest to choroba przewlekła zapalna mieszków łojowo-włosowych zależna od hormonów. Do takich zmian skórnych może prowadzić np. nadmierna produkcja łoju, namnażanie bakterii lub odczyn zapalny. Aby określić właściwą przyczynę konieczna jest wizyta u dermatologa. Przy pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem po to, by dokładnie zdiagnozować problem i udzieli odpowiednich wskazówek co do pielęgnacji takiego typu cery. Terapia może trwać kilka miesięcy i nie zawsze przynosi oczekiwany efekt za pierwszym podejściem. Trzeba odnaleźć preparat i lek, który będzie odpowiedni dla skóry pacjenta a także przyniesie oczekiwany efekt.

Umów się na wizytę w Kids Clinic

Jeśli Twoje dziecko boryka się z problemami dermatologicznymi i szukasz doświadczonego dermatologa zapraszamy na konsultację lekarską do naszej kliniki w Kaliszu.
Na wizytę można umówić się telefonicznie pod numerem: 510 935 395 bądź poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie.
Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk