fbpx
nastolatka-kontra-ginekolog-czyli-pierwsza-wizyta-w-gabinecie-ginekologicznym

Nastolatka kontra ginekolog czyli pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym

Okres dojrzewania to czas, w którym w życiu dziewczynki zachodzi bardzo wiele zmian m.in. biologicznych, społecznych i psychologicznych. Jest to bardzo trudny moment dla nastolatek, ale również dla ich rodziców,którzy często pierwszy raz staja przed koniecznością zmierzenia się z zagadnieniami z zakresu ginekologii i seksuologii.

Dorastająca kobieta potrzebuje bardzo dużo uwagi, ale nie takiej wprost, jak w przypadku małego dziecka, ale bardziej na dystans, rozsądnie…… i tu właśnie pojawia się rola ginekologa.

Ginekolog a nastolatki

Wśród wielu nastolatek badanie ginekologiczne budzi strach i generuje szereg obaw. Zupełnie niesłusznie, gdyż lekarz ginekolog wiedząc że jest to pierwszorazowa wizyta stara się być szczególnie subtelny i delikatny. Prawdziwy profesjonalista nie pozwoli sobie aby pacjentka źle się czuła podczas konsultacji.

Aby zmniejszyć niepokój należy starannie wybrać ginekologa. Zastanawiasz się czy wybrać panią, czy pana doktora? Płeć nie ma tutaj większego znaczenia – liczy się przede wszystkim wiedza i doświadczenie. Niektóre kobiety preferują mężczyzn-ginekologów, inne z kolei wolą chodzić do kobiet-ginekolożek – są to indywidualne decyzje i upodobania. Zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą być świetnymi profesjonalistami.

Pamiętaj, wizyta w gabinecie ginekologa to sytuacja idealna do zadawania pytań na tematy najbardziej krepujące i delikatne. Możesz zadawać pytania na temat antykoncepcji, cyklu miesiączkowego, przedstawić wątpliwości dotyczące zmian zachodzących w Twoim ciele, wyjaśniać zasłyszane opinie. Najważniejsze aby nie bać się zadawać pytania. Ginekolog dziecięcy nie jest „wróżką” i nie wie co cię martwi, jeśli mu o tym nie powiesz. Warto wcześniej zanotować takie pytania na zwykłej kartce papieru, dzięki temu nie zapomnisz ich zadać.

Ginekologia dla dzieci i młodzieży

Poza tym lekarz na początku wizyty sam będzie chciał się wiele dowiedzieć. Podczas przeprowadzania wywiadu pojawią się pytania o to kiedy pojawiła się pierwsza miesiączka, czy miesiączki są regularne i w jakich odstępach czasu się pojawiają. To ważne informacje dlatego aby uniknąć zamieszania lepiej wcześniej umieścić je na wspomnianej „karteczce”.

Samo badanie ginekologiczne jest krótkie i bezbolesne. Lekarz głośno mówi o tym co będzie robił i uprzedza przed każdą czynnością. Zarówno gabinet jak i cały schemat wizyty jest tak skonstruowany aby pacjentka czuła się maksymalnie komfortowo. Wszelkie procedury medyczne takie jak badanie ginekologiczne, pobieranie wymazu do badań cytologicznych, badanie piersi – przeprowadzane są w sposób uporządkowany, bez zbędnego przedłużania, w spokojnej atmosferze, z maksymalnym poszanowaniem godności i intymności pacjentki. Tu chodzi o obustronna współprace –z jednej strony komfort młodej kobiety, z drugiej – efekt w postaci wizyty lekarskiej.

Lek. med Ewa Grzelak-Bugaj

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk