fbpx
Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka czy to możliwe?

Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka czy to możliwe?

Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka czy to możliwe?

Co raz częściej zdarza się, że nie tylko dorośli mają podwyższony poziom cholesterolu. Są nim zagrożone również dzieci.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest składnikiem budulcowym błon lipidowych, elementem otoczki mielinowej komórek nerwowych a także składnikiem żółci. Część produkowana jest przez organizm m.in. w wątrobie a część cholesterolu jest źródłem naszego pożywienia. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jego skład wchodzi m. in. dobry i zły cholesterol, czyli HDL („dobry” – zbiera tłuszcz z całego organizmu do wątroby) i LDL („zły” – wiąże się z tłuszczem i tworzy złogi).

 Co jest przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu u dzieci?

Niewielka aktywność fizyczna lub jej brak a także duży udział tłuszczów nasyconych w diecie to jedne z głównych przyczyn, które mogą powodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi. W grupie ryzyka są również dzieci, których rodzice mają wysoki poziom cholesterolu. Ważne jest aby nie dopuścić do otyłości czy nadwagi u dziecka.

Leczenie

Bardzo rzadko zdarza się, żeby dzieci były leczone farmaceutykami. Najważniejsza jest odpowiednio skomponowana dieta. Ograniczenie przekąsek typu fast food, chipsy czy słodycze to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić. Oprócz tego należy zmniejszyć spożycie czerwonego mięsa, tłustych serów, śmietany czy podrobów. Posiłki powinny być przyjmowane przez dziecko w regularnych odstępach czasowych (co około 2-3 godz.). Należy unikać smażenia a mięso i warzywa powinniśmy przyrządzać na parze lub w folii. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu a więc picie 2 litrów wody na dzień, która można zastąpić różnego rodzaju herbatami np., zielona lub owocową. Oprócz diety wskazana jest również aktywność fizyczna.

Dieta odpowiednio dobrana do potrzeb dziecka w Kids Clinic

Fachową pomoc w opracowaniu odpowiednich zaleceń żywieniowych na obniżenie poziomu cholesterolu u dziecka znajdą Państwo u naszego dietetyka dziecięcego.

Zapraszamy na wizytę, na którą można umówić się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie lub telefonicznie pod numerem telefonu 510 935 395.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk