W jakim celu wykonujemy badanie?
Grzybica stopy, jest zakażeniem skóry stóp wywołanym przez grzyby. Najczęściej na skutek wilgotnego środowiska panującego w butach osób aktywnych sportowo, lub pracujących fizycznie gdzie cyrkulacja powietrza jest niedostateczna i sprzyja rozwojowi grzybów. Należą do nich grzyby z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton i Microsporum. Najczęściej zaatakowane obszary to przestrzenie międzypalcowe, podeszwy stóp oraz ich boki.
Próbką do badania są zeskrobiny z miejsca zmienionego chorobowo. Można użyć do tego celu pilniczka lub innego narzędzia które pozwoli zeskrobać wierzchnią warstwę skóry. Badanie w kierunku grzybów oraz dermatofitów.
Przyczyny grzybicy stóp:
- wilgotne środowisko (np. w obuwiu, szczególnie gumowym),
- nieprzestrzeganie higieny lub nadmierna higiena stóp (np. zbyt częste mycie i ścieranie warstwy rogowej naskórka)
- choroby metaboliczne takie jak cukrzyca
- zaburzenia układu odpornościowego
- nadmierna potliwość
- często podeszły wiek
- długotrwała antybiotykoterapia
- chodzenie boso w miejscach publicznych
- używanie cudzego obówia
Objawy grzybicy stóp:
- Choroba często zaczyna się od świądu między palcami u nóg.
- Skóra staje się zaczerwieniona, mogą pojawić się również małe pęcherzyki.
- Dotknięte obszary mogą się łuszczyć, a skóra może być sucha i popękana.
- Grzybica stóp powoduje, że mają one nieprzyjemny zapach.
Co badamy?
Próbką do badania są zeskrobiny z miejsca zmienionego chorobowo. Można użyć do tego celu pilniczka lub innego stępionego narzędzia które pozwoli zeskrobać wierzchnią warstwę skóry. Zeskrobiny umieszczamy w próbce i odsyłamy do laboratorium gdzie specjaliści diagnostyki laboratoryjnej z dziedziny mikrobiologii zrobią posiew mykologiczny próbki.
Posiew mykologiczny zeskrobin czyli diagnostyka mykologiczna polega przede wszystkim na posianiu materiału biologicznego na selektywne podłoża do hodowli grzybów. Kolejnym etapem jest identyfikacja kolonii po wyglądzie zewnętrznym, po ich morfologii i kolorze. Wyizolowane kolonie poddaje się identyfikacji manualnej lub na wyspecjalizowanym aparacie oraz określa się ich ilość. Następnie przesiewa się na podłoża z nałożonymi substancjami hamującymi wzrost, czyli wykonuje się tzw. mykogram.
Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku?
Leczenie należy zastosować jak najwcześniej, po wykryciu grzybicy stóp, wtedy mamy największe szanse szybkiego wyleczenia. Stosuje się kremy, maści, żele, zawierające substancje przeciwgrzybicze klotrimazol, mikonazol czy terbinafina, czasem także doustne leki , które zawierają flukonazol czy itrakonazol.
Ważne jest utrzymanie stóp w czystości i suchości, unikanie noszenia wilgotnych skarpet oraz butów. Noszenie przewiewnych butów może pomóc w zapobieganiu nawrotom choroby. Wskazane jest dezynfekowanie obuwia, podłóg łazienkowych i innych miejsc, w których stopy mogą mieć kontakt z grzybami.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.