fbpx
Parasites under microscope and woman suffering from helminthiasis

Pasożyty jelitowe – jakie są objawy i jak je wykryć?

Nowoczesne podejście do higieny osobistej to przede wszystkim profilaktyka, która wynika z odpowiednio wysokiego poziomu świadomości zagrożeń, jakie mogą rozwijać się w naszym ciele. To między innymi pasożyty w jelitach. Objawy obecności tych intruzów nie zawsze są zauważalne gołym okiem ani wyczuwalne. Gdy natomiast występują u dzieci lub u dorosłych, mogą mieć charakter neurologiczny lub skórny, stąd bardzo trudno jest powiązać je z zakażeniem. Jak rozpoznać je w swoim organizmie? Poza dokładnym wywiadem niezbędne mogą być też odpowiednie testy, które wykluczą inne schorzenia.

Jakimi pasożytami możemy się zarazić?

Najlepszy sposób, aby chronić się przed niepożądanymi „gośćmi” w swoim organizmie, to zdobycie wiedzy na temat tego, co może Ci grozić. Tym samym trzeba poznać swojego wroga. Pasożyty jelitowe można podzielić na trzy grupy:

1. Tasiemce – to głównie bruzdogłowiec szeroki.

2. Obleńce – glista ludzka, owsik, włosogłówka, węgorek jelitowy.

3. Pierwotniaki – lamblia.

W zależności od tego, z jakim rodzajem ma do czynienia dana osoba, może ona zaobserwować różne objawy, podobne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Istnieją rozmaite drogi zakażenia, a także inne symptomy – choć niektóre nie dają ich prawie wcale, lub są one niezauważalne albo nieswoiste, więc trudno je wykryć nawet przez wiele lat.

Czy pasożyty jelitowe są groźne dla zdrowia?

Aby dobrze zrozumieć ryzyko zakażenia pasożytniczego, warto wiedzieć, czym te stworzenia są. Otóż ich cykl życiowy opiera się na tym, by znaleźć żywiciela, w którego ciele będą mogły zamieszkać i który będzie dostarczał im pożywienia, by mogły one się rozmnażać. Nie zależy im na tym, by osobę zakażoną zabić – dlatego wiele osób żyje latami nieświadomie, że ich trzewia zamieszkują pasożyty. Objawy neurologiczne i skórne są zwykle tymi, które zwracają naszą uwagę, ponieważ są charakterystyczne. U zdrowego człowieka tasiemiec czy glista nie wywołują większych spustoszeń, co jednak nie znaczy, że są całkowicie obojętne dla organizmu dziecka czy dorosłego. Bywają kłopotliwe i powodują powikłania, dlatego należy je zwalczyć!

Jak można zakazić się pasożytami jelitowymi?

Droga ewentualnego zakażenia zależy od tego, w jakich warunkach w naturze można znaleźć jajeczka z larwami. Zazwyczaj są one wydalane z kałem na zewnątrz. To dlatego tak ważne jest, aby pić wodę z pewnych źródeł, dokładnie myć warzywa i owoce przed spożyciem i unikać jedzenia niebadanego mięsa, w którym może znaleźć się węgorek jelitowy wnikający przez skórę do różnych narządów ciała. W przypadku pasożyta, jakim jest lamblia, do organizmu dorosłego może dojść poprzez zjedzenie zanieczyszczonych pokarmów, ale również przez kontakt analny z osobą chorą.

Jak najczęściej zakażają się dorośli i dzieci?

Higiena w toalecie i w kuchni ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla unikania epidemii bakteryjnych czy wirusowych, ale również zakażeń pasożytniczych. U dzieci bardzo często dochodzi do nich poprzez branie do

ust brudnych zabawek do piasku, jedzenie nieumytych warzyw czy owoców, a także zabawę w brudnych zbiornikach wodnych. U dorosłych nieco rzadziej dochodzi do zakażeń, głównie z uwagi na zwiększoną świadomość dotyczącą higieny. Oni również jednak mogą cierpieć na pasożyty w organizmie. Objawy mogą mieć charakter jelitowy, ale też skórny czy neurologiczny, dlatego zawsze warto konsultować z lekarzem niepokojące symptomy.

Jakie są objawy zakażenia u dorosłych?

Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nawet zachowywanie odpowiedniej higieny spożywania posiłków i korzystania z toalety nie wyklucza całkowicie możliwości zakażenia. Objawy pasożytów u dorosłych można ogólnie podzielić na trzy kategorie:

Neurologiczne:

• bóle głowy,

• znużenie,

• bezsenność,

• pobudzenie nerwowe.

Skórne:

• wysypki,

• świąd i zaczerwienienie wokół odbytu (w przypadku owsików).

Jelitowe:

• biegunki,

• bóle brzucha,

• brak apetytu,

• wilczy apetyt,

• nudności,

• wymioty.

Jak postępować w przypadku zaobserwowania tych objawów?

Gdy pojawiają się pasożyty w organizmie, objawy bywają nieswoiste. To oznacza, że mogą one występować również przy wielu innych chorobach i bardzo trudno jest je powiązać akurat z inwazją wewnętrznych intruzów. Zawsze jednak należy siebie obserwować i gdy tylko zauważy się powtarzające się nudności, biegunki, czy którekolwiek z wyżej wymienionych symptomów, nie wolno ich bagatelizować. Warto wykonać jednorazowy test parazytologiczny z kału pozwalający w ciągu kilku dni precyzyjnie ustalić, jakiego rodzaju pasożyty jelitowe zaanektowały trzewia pacjenta, i dzięki temu łatwiej będzie precyzyjnie uderzyć w nie, stosując konkretne leczenie farmakologiczne.

Placówka Kidsclinic wraz z laboratorium parazytologicznym przeprowadza badanie na pasożyty jelitowe- Badnie psożyty jelitowe komplex

Pasożyty jelitowe – powikłania

Dbanie o higienę to podstawa, ale i przy niej mogą pojawić się pewne symptomy. Nie można nigdy wykluczyć, że są to pasożyty. Objawy skórne i neurologiczne to nie wszystko. Może pojawić się anemia wynikająca z trudności we wchłanianiu składników odżywczych, które wykorzystuje intruz, a także osłabienie odporności. Na szczęście współcześnie leczenie jest bardzo skuteczne – musi jednak być celowane w konkretnego parazyta, dlatego tak ważne jest wykonanie stosownych testów, pozwalających w ciągu kilku dni ustalić, w czym leży problem – nawet gdy symptomy jeszcze nie występują. Badania są bezinwazyjne i bezpieczne – należą zatem do profilaktyki przeciwpasożytniczej i można je wykonywać cyklicznie, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które częściej się zakażają.

 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk